Protest górników / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl
Reklama

We wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. Dzisiaj dołączyły dwie kopalnie: „Ziemowit” w Lędzinach i „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych. W sumie strajkuje 2,5 tys. osób, a szykują się do protestów również pracownicy innych branż. 

– Akcję protestacyjną rozpoczęli również pracownicy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji KW SA. Po zakończeniu pierwszej zmiany nie opuszczają swoich miejsc pracy. W proteście bierze udział ok. 150 pracowników. Są to zarówno osoby zatrudnione w siedzibie ZIT w Rybniku oraz w budynku w Tychach, jak i osoby świadczące pracę w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej, a także w siedzibie zarządu spółki –  informuje Łukasz Karczmarzyk z śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Reklama

W przyszłym tygodniu strajkować mogą również inne branże m.in. kolejarze i zbrojeniówka. Związkowcy deklarują, że protestów nie będzie, jeśli rząd wycofa się z planów zamknięcia czterech kopalń.

Rząd nadal deklaruje, że ratuje miejsca pracy

– Podstawowym celem planu naprawczego dla Kompanii Węglowej jest ochrona miejsc pracy – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Strona rządowa czeka obecnie na propozycje związkowców. Zgodnie z założeniami planu restrukturyzacyjnego KW – 9 kopalń zostanie przesunięte do nowej spółki, a 4 trafi do spółki restrukturyzacyjnej.

– Plan zakłada utrzymanie zatrudnienia dla pracowników dołowych i zapewnia pakiet osłonowy, w ramach którego zaproponowano 24-miesięczne odprawy lub urlopy górnicze z 75% dotychczasowego wynagrodzenia. Urlop będzie można łączyć z zatrudnieniem poza górnictwem. W pomoc górnikom zostaną zaangażowane także powiatowe urzędy pracy – informują służby prasowe rządu.

Marszałek…pisze

Marszałek Wojciech Saługa rozmawiał dziś z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza, by ustalić propozycje do przygotowywanego rządowego programu pomocowego dla Śląska. Jutro grono to spotka się ponownie, by ostatecznie zaakceptować treść pisma, które zostanie przesłane do Premier RP Ewy Kopacz.

– Liczę na kompromis w sprawie górnictwa i mimo wszystko na porozumienie. Nie mogę jednak czekać z założonymi rękami, dlatego w ramach swoich kompetencji przygotowuję region na wszystkie scenariusze – mówi marszałek Wojciech Saługa.

Strajk górników KWK Bobrek Centrum. Przemarsz przez miasto

https://www.youtube.com/watch?v=Ki_dX_l-44s

W Rudzie Śląskiej zwołano dzisiaj nadzwyczajną sesję.

Radni Rudy Śląskiej kategorycznie sprzeciwiają się likwidacji kopalń. Domagają się opracowania programu restrukturyzacji całej branży, a nie tylko Kompanii Węglowej. Podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miasta debatowała o sytuacji w branży górniczej w świetle rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej i przyjęła specjalną uchwałę.

Na sesji byli obecni przedstawiciele górniczych związków zawodowych, którzy wcześniej uczestniczyli w marszu protestacyjnym, który sprzed kopalni „Pokój” przeszedł pod Urząd Miasta. – Takiego oburzenia, takiej determinacji wśród mojej załogi nie widziałem od 25 lat – mówił Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ „Sierpień 80” przy KWK „Pokój”. – Nie chcemy żadnej jałmużny, chcemy uzdrowienia polskiego górnictwa – dodał.

Podjęcie uchwały poprzedziła dyskusja nad sytuacją branży górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem KWK „Pokój”. – Jeżeli ktoś myśli, że jest to problem tylko tych czterech kopalń, to jest w wielkim błędzie. To jest problem całej społeczności – podkreślał radny Dariusz Potyrała (SLD), przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Obawę o skutki społeczne wyraził również Witold Hanke (Razem dla Rudy Śląskiej).

– Dobrze, że w tak ważnej dla Rudy Śląskiej sprawie mówimy jednym głosem – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. – Problemy wyszczególnione w uchwale, m.in. sposób komunikacji rządu ze stroną samorządową, podkreślałam wielokrotnie w ciągu ostatnich dni –dodała.

Radni powierzyli prezydent miasta przekazanie treści uchwały premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, marszałkowi województwa śląskiego, wojewodzie śląskiemu, przewodniczącemu Sejmiku Województwa Śląskiego oraz władzom samorządowym pozostałych województw, a także posłom i senatorom z województwa śląskiego. Otrzymają ją również prezydenci i rady Zabrza, Gliwic, Bytomia, Mikołowa, Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Brzeszcz, Siemianowic i Sosnowca z prośbą o podjęcie podobnych uchwał.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.