https://www.flickr.com/photos/veryveryquiet/4620875049/

W 11 rocznicę śmierci Czesława Niemena filia MDK Południe w Piotrowicach zaprasza na koncert poświęcony twórczości wybitnego kompozytora, w wykonaniu Romualda Ardanowskiego.

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki, urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach, skąd w 1958 roku został przesiedlony w ramach organizowanych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. W 1956 r. wraz z zespołem Czerwono-Czarni odniósł sukces na festiwalu młodych talentów w Szczecinie. Był muzykiem eksperymentującym, który nie bał się przełamywania muzycznych konwencji. W latach 70–tych, będąc prekursorem nurtu awangardowego i psychodelicznego, dał się poznać szerokiej publiczności jako wszechstronny muzyk, który w swoim repertuarze zaskakuje fanów grając rocka psychodelicznego, przez symfoniczny rock progresywny, aż po awangardowy jazz-rock oraz muzykę elektroniczną.

Niemen występował w wielu przeróżnych miejscach na świecie, m.in.w Queen Elizabeth Hall w Londynie, we Włoszech, Finlandii czy Bombaju. Znany był także jako kompozytor muzyki filmowej i teatralnej – w 1992 wziął udział w spektaklu „Księga Krzysztofa Kolumba” w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Reklama

W 1999 r. Czesław Niemen został wybrany na wykonawcę wszech czasów w plebiscycie „Polityki”. W 2001 wyszła jego ostatnia płyta studyjna „Spod chmury kapelusza”, która została przychylnie przyjęta zarówno przez słuchaczy, jak  i krytyków. 30 stycznia 2004 urna z prochami artysty została złożona w katakumbach na Starych Powązkach.

Romuald Ardanowski, uznany interpretator utworów Czesława Niemena, wprowadzi słuchaczy w świat przebogatej twórczości tego wybitnego artysty. Wśród śpiewanych utworów nie powinno zabraknąć takich przebojów, jak: ,,Dziwny jest ten świat”, ,,Pod papugami” czy ,,Wspomnienie”.

Koncert w wykonaniu Romualda Ardanowskiego odbędzie się już 17 stycznia o godzinie 17.00 w piotrowickiej filii MDK Południe na ul. Gen. Jankego 136. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 4 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.