W dniach od 9 do 29 października w 16 miastach na Śląsku i w Zagłębiu, w tym głównie w Katowicach, odbywa się Festiwal Nordalia. Jest to już trzynasta edycja wydarzenia poświęconego państwom nordyckim.

Jak co roku mają miejsce liczne interesujące wystawy. Warto wybrać się przykładowo na wystawę Ambasady Szwecji pt.: „Astrid Lindgren”. Można ją obejrzeć w filii nr 11 katowickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Reklama

Rok 2014 jest rokiem Tove Jansson, twórczyni przesympatycznych Muminków. Nordalia też pamiętają o 100-leciu jej urodzin i z tej okazji odbędzie się spotkanie w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Najciekawsze fragmenty jej życia i prace artystyczne przedstawi Justyna Czechowska z wydawnictwa Marginesy, które parę lat temu wydało książkę Boel Westin „Tove Jansson. Mama Muminków”. Najmłodsi czytelnicy też będą mogli towarzyszyć Muminkom i ich przyjaciołom podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez Agnieszkę Kowalczyk, nauczycielkę od lat uczestniczącą w naszym festiwalu.

W tym roku podcas festiwalu poznamy nowe, dotąd nieznane tematy. Na przykład, czy w średniowiecznej Islandii istniał margines społeczny i jakie grupy społeczne były obejmował? O tym się dowiemy od Remigiusza Gogosza z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który od kilku lat wgłębia się m. in. w mało znane tajniki historii z okresu wikińskiego. Czy ktoś z nas, bez zaglądania do internetu, potrafi wytłumaczyć co to jest „Kwen”? Wykład na ten temat dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosi Marta Petryk, która poruszy też kwestię tożsamości, co jest obecnie tematem bardzo aktualnym. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mieli także okazję wysłuchać wykładu dr hab. Wojciecha Dobińskiego z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ pt.: „Czym tak naprawdę jest lód?”

Dominującym tematem tegorocznego festiwalu jest dizajn skandynawski, który będzie prezentowany w formie zarówno wykładu dr. Józefa Mrozka dla studentów ASP, jak również na warsztatach dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Ewa Kokot. Najmłodsi uczestnicy Nordaliów będą mieli okazję wcielić się w rolę dizajnera i zaprojektować lampę, zabawkę, a nawet wnętrze. Pozwoli im przekonać się, że praca dizajnera to jest bardzo długi i mozolny proces twórczy, którego efektem końcowym będzie konkretny produkt i jego nabywca.

Jak co roku zostanie zaprezentowana kinematografia duńska i szwedzka. W kinie studyjnym „Światowid” w Katowicach będzie można obejrzeć interesujące filmy po bardzo przystępnej cenie.

ASP będzie organizatorem 4. edycji konkursu Nordalicus, poświęconego produktom promującym kulturę skandynawską, w którym mogą wziąć udział przyszli dizajnerzy z polskich uczelni artystycznych.

Imprezy, o których wspomnieliśmy, są tylko niewielką częścią wydarzeń, które odbędą się w ramach Festiwalu Nordalia.  Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i bogaty. Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.