Fala / fot. Śląskie.pl
Reklama

Zbliża się wielomilionowa modernizacja kąpieliska „Fala” w Parku Śląskim. Podpisano umowę tej sprawie, kąpielisko ma być gotowe w ciągu 1,5 roku. 

Wykonawcami są MOSTOSTAL ZABRZE, Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. z siedzibą w Gliwicach przy Placu Piastów 10 (Lider Konsorcjum), Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe TRANSCOM Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Józefowskiej 5 (Partner Konsorcjum), Przedsiębiorstwo MAXIMUS ZBH MUC Sp. k. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich przy ul. Elizy Orzeszkowej 2 (Partner Konsorcjum).

Reklama

„Prace związane z modernizacją Parku Śląskiego trwają od kilku lat. Po Ogrodzie Japońskim, remoncie Kręgów Tanecznych, wielkiej inwestycji jaką była totalna przebudowa Planetarium Śląskiego i rozpoczętych niedawno pracach przy Kanale Regatowym, czas na miejsce kultowe – „Falę”, która pozostanie przy swojej historycznej lokalizacji. Przypomnę, że to popularne, ważne dla wielu pokoleń mieszkańców regionu znajduje się w punkcie, w którym jest największe nasłonecznienie biorąc pod uwagę całą parkową przestrzeń, co tylko uwydatnia jego walory. Remont będzie możliwy dzięki programowi Jessica, z którego środki udało się pozyskać jeszcze dzięki poprzedniemu zarządowi województwa, na czele z panem marszałkiem województwa Wojciechem Saługą oraz aktualnemu wsparciu Sejmiku. Łącznie będzie to ponad 135 mln zł. „Fala” to wyjątkowa przestrzeń rekreacyjna w sercu Śląska, nowoczesny i przyjazny rodzinom obiekt. Co ważne, czas oczekiwania na realizację tej inwestycji nie będzie długi, bo zajmie raptem 1,5 roku” – komentuje marszałek Jakub Chełstowski.

„Fala” została zaprojektowana na początku lat 60. Budowa zakończyła się w 1966 roku. Kąpielisko mogło pomieścić jednocześnie 15 tys. osób. Przez wiele lat było jedną z największych atrakcji ówczesnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Popularnością cieszył jeden z basenów, w którym była sztuczna fala. Od niego nazwę wziął cały kompleks.

„To bardzo ważny dzień nie tylko dla miłośników Parku Śląskiego. Wraca bowiem miejsce, z którym wiele pokoleń mieszkańców województwa ma wspaniałe wspomnienia z okresu dzieciństwa czy młodości. Gdy ten popularny kompleks z różnych względów kończył swój żywot, wyznaczyliśmy sobie cel, aby go reaktywować i przywrócić do użyteczności. Pierwszym ku temu krokiem był program Jessica. Dziś możemy już mówić o rozpoczęciu jego modernizacji, odtworzeniu dawnej świetności. Chcemy by „Fala” znów gwarantowała relaks i rekreację, dawała radość i zachwycała” – dodaje poseł Wojciech Saługa, były marszałek województwa.

Wizualizacja Fali / fot. Śląskie.pl

Przez kilkadziesiąt lat „Fala” nie przeszła poważnego remontu i obiekt sukcesywnie niszczał wraz z upływem czasu. Ostatecznie w 2016 roku „Fala” została zamknięta. Latem 2025 roku znów będzie można tam w sezonie letnim spędzać wolny czas. W roku bieżącym rozpocznie się jej przebudowa, która potrwa do września 2024 roku.

„Obiekt pomieści nawet dwa tysiące gości. W obiekcie wdrożyliśmy również szereg rozwiązań, które zminimalizują koszty utrzymania. Kompleks będzie bardziej ekonomiczny. Porównując obiekt do starej „Fali”, stanie się wydajniejszy. System uzdatniania wody będzie ograniczał jej straty. Nowoczesne pompy ciepła ogrzeją wodę w natryskach, obiekt będzie oświetlany energooszczędnymi źródłami ledowymi” – wyjaśnia prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.

Nowa „Fala” będzie wypełniona atrakcjami. Miejscami zabawy i rekreacji staną się basen z charakterystyczną falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Lustro wody ma na zmodernizowanym kąpielisku wynieść łącznie aż 3500 metrów kwadratowych. Powstanie również plaża z leżakami.

Dla fanów sportowego pływania dostępne będą trzy tory pływackie po 25 metrów długości każdy. Co ważne, zachowana zostanie kultowa wieża do skoków z dwoma poziomami – 3 i 5 metrów, będzie za to unowocześniona i odświeżona.

Dla najmłodszych dzieciaków przygotowano dwa wodne place zabaw. Nie zabraknie tryskających gejzerów, armatek, fontann i zamku na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami.

Kto zgłodnieje, apetyt zaspokoi w strefie gastronomicznej. Obiekt zyska m.in. nowe kasy, przebieralnie, małą architekturę oraz zadaszenie, które osłoni gości przed palącym słońcem w oczekiwaniu na wejście na teren obiektu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.