Zdjęcie przedstawia trzech króli na koniach. Na pierwszym planie widać telefon komórkowy, którym ktoś robi zdjęcie królom. W tle kilkadziesiąt osób obserwujących króli i budynek katowickiej katedry.
Orszak Trzech Króli w Katowicach Fot. Wojtek Bociański
Reklama

Już w najbliższy piątek 6 stycznia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Katowic przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku zmieni się trasa orszaku, gdyż uroczysty pochód zacznie się i zakończy w Archikatedrze Chrystusa Króla. 

W tym roku orszak rozpocznie i zakończy się w rejonie Archikatedry Chrystusa Króla. Zbiórka uczestników orszaku odbędzie się około godziny 13.30 na placu przed świątynią po uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona w archikatedrze. Na miejscu uczestnicy przemarszu będą mogli odebrać od organizatorów śpiewniki i korony. Tam zacznie się także formowanie orszaku, w którym będą szły przebrane w kolorowe stroje dzieci ze szkół i towarzyszący im dorośli. Oczywiście na czele orszaku zobaczymy dosiadających koni trzech króli Kacpra, Baltazara i Melchiora oraz ubranych w stroje śląskie kolędników z gwiazdą betlejemską. Orszakowi towarzyszyć będzie także zespół bębniarzy.

Reklama

W Katowicach za organizację orszaku odpowiada Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek. – Zapraszamy serdecznie wszystkich chcących spędzić ten dzień w cudownej rodzinnej atmosferze i razem z nami cieszyć się z narodzin Pana Jezusa. Uczestnictwo w orszaku to wspaniała tradycja, która rozwija się w Polsce każdego roku, i która przyciąga setki tysięcy uczestników w dziesiątkach polskich miast – podkreśla Agnieszka Gwóźdź, koordynatorka tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli ze Stowarzyszenia Węgielek.

Trasa orszaku poprowadzona została ulicami Powstańców, Lompy, Jagiellońską, Wita Stwosza do Katedry. Na tych ulicach może dojść do tymczasowych ograniczeń w ruchu. W samej katedrze około godziny 15.00 odbędzie się wspólne kolędowanie. Dla zebranych wystąpią chóry ze szkół podstawowych Płomień i Kuźnica. Inna trasa to nie jedyna zmiana w tegorocznym orszaku. Organizatorzy zrezygnowali z odgrywanych na trasie przemarszu scenek, w zamian proponując słuchowisko skłaniające do kontemplacji.

Orszak Trzech Króli można nazwać największymi jasełkami na świecie. W Polsce pierwszy orszak został zorganizowany w Warszawie w 2009 roku, łącznie z tegorocznymi wydarzeniami zorganizowanych zostanie ponad 1100 orszaków w całym kraju. Organizatorem ogólnopolskim wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.