Kontrola drogowa / fot. Policja
Reklama

Kierowcy w Katowicach nagminnie łamią przepisy. Jednego dni ujawniono 205 wykroczeń z czego 166 dotyczyło przekroczenia prędkości, a pamiętajmy, mandaty od nowego roku znacznie wzrosły. Byli też kierowcy, którzy tracili prawa jazdy. 

W sumie w trakcie akcji „Prędkość” wykorzystywano ręcznie urządzenia do pomiaru prędkości, a także grupę „Speed”, która wyposażona jest w pojazdy z wideorejestratorami. 

Reklama

W trakcie działań policjanci ujawnili 205 wykroczeń drogowych. Aż 166 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości, z czego 147 w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci zatrzymali 2 prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. 

„Oba przekroczenia prędkości miały miejsce na ulicy chorzowskiej. W pierwszym przypadku kierujący na ograniczeniu prędkości do 70 km/h jechał 126 km/h. Natomiast w drugim przypadku na tym samym odcinku drogi kierujący jechał aż 131 km/h. W trakcie prowadzonych działań, ze względu na zły stan techniczny pojazdów, policjanci zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych. Zatrzymali również jedna osobę poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości” – informuje Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. 

„Przypominamy, że główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. O tym fakcie, a także o obowiązujących przepisach w ruchu drogowym przypominał kierującym policyjny profilaktyk, który pełnił służbę razem z policjantami katowickiej drogówki” – dodaje Żyłka. 

Policja apeluje o czujność do kierowców, bo warunki na drogach zmieniają się bardzo dynamicznie. Szczególną ostrożność należy zachować przy przejściach dla pieszych. 

Zmiany w przepisach

Nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny. Dodatkowo, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Minimum 1 tysiąc złotych grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym. Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tysiąca złotych za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień. Wprowdzono wyższe grzywny, m.in. nawet 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu – minimum 2,5 tysiąca złotych, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy – minimum 2 tysiące złotych, a także niewskazanie komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd do 8 tysięcy złotych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.