Tomasz Szpyrka / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Radny-dyrektor nie chciał mówić o niedziałającym systemie detekcji utonięć. Powodem ma być śledztwo, które się w tej sprawie toczy. O sprawę basenów i niedziałającego systemu dyrektor Tomasz Szpyrka, a jednocześnie radny Forum Samorządowego był dopytywany na komisji Kultury, Promocji i Sportu Rady Miasta Katowice.

Na komisji radny i jedocześnie dyrektor w Katowickich Wodociągach Tomasz Szpyrka przedstawiał radnym informacje na temat basenów miejskich.  W trakcie swojej prezentacji radny-dyrektor nie wspomniał, że zamontowane na obiektach systemy detekcji utonięć nie działają. Przypomnijmy, na basenach Brynów i Burowiec zamontowano odpowiedni sprzęt, ale nigdy nie kupiono do niego oprogramowania. Dlatego system działał tylko przez chwilę, pokazano go w trakcie konferencji prasowej na basenie Burowiec w czerwcu ubiegłego roku.

Reklama

W marcu informowaliśmy, że firma Oderon, która montowała system chce odebrać Katowickim Wodociągom część gwarancji z powodu tego, że ktoś ingerował w sprzęt – chodzi o basen Brynów. Wodociągi twierdzą, że system uszkodziła firma, która weszła na teren basenów. Z tym, że jak twierdzi firma Oderon, została wezwana do usterki przez właśnie Katowickie-Wodociągi. W marcu sprawa miała zostać zgłoszona do prokuratury. W marcu też jeszcze przed naszymi pytaniami w tej sprawie i zgłoszeniem do prokuratury, dyrektor Szpyrka wysłał pismo do firmy Oderon, w którym zrzekał się gwarancji na nowy system i chciał dostępów do systemu detekcji utonięć. Z tym, że firma nie świadczy gwarancji dla Katowickich Wodociągów, a dla NDI, które baseny budowało dla miasta.

Inna sprawa to fakt, że zgłoszenia do prokuratury dokonano 11 dni po zdarzeniu, dopiero po naszych pytaniach w sprawie systemu, a na miejsce nawet nie wezwano policji.

Radny pyta radnego-dyrektora

W trakcie komisji o sprawę niedziałającego systemu dopytał pod koniec prezentacji radny Dawid Durał.

„Czy Katowickie Wodociągi biorą jakąkolwiek odpowiedzialność za uszkodzenie tego systemu?” – pytał Dawid Durał.

„Ja z racji na dobro prowadzonego śledztwa w prokuraturze mogę tylko tyle powiedzieć, że zrobimy wszystko – nie tylko jako miasto, ale jako zarządzające Katowickie Wodociągi – żeby tę sprawę zakończyć pozytywnie, aby ten system działał. I to tyle, nie chciałbym zdradzać więcej szczegółów, tak jak powiedziałem dla dobra śledztwa” – stwierdził Tomasz Szpyrka na komisji.

Radny Durał dopytał, czy na trzecim basenie w Zadolu, który ma być gotowy na wakacje w przyszłym roku, również będzie montowany system. Tutaj warto zaznaczyć, że system na basenach Burowiec i Brynów ciągle nie działa, a wykonawcę Katowickie Wodociągi zgłosiły do prokuratury.

„Tak oczywiście, z tym partnerem, który dokończy pozytywnie, zakończy kwestię na tych dwóch basenach” – powiedział Tomasz Szpyrka. Z tym, że Katowickie Wodociągi już raz zrobiły przetarg na oprogramowanie i firma nie wystartowała w nim z powodu zbyt krótkich terminów. Teraz, gdy są w sporze prawnym z Katowickimi Wodociągami, trudno sobie wyobrazić jak ta współpraca dalej miałaby przebiegać.

Kolejną sprawą jest kwestia „prowadzonego śledztwa”. Do tej pory – pomimo kilku prób nie udało nam się skontaktować z Prokuraturą Rejonową Katowice-Zachód w sprawie zgłoszenia, którego dokonały do prokuratury wodociągi. Ostatecznie spróbowaliśmy mailowo – czekamy na informację zwrotną. Tutaj warto zaznaczyć, że do tej pory firma Oderon nie dostała żadnej informacji z prokuratury w tej sprawie, a ta została zgłoszona w połowie marca. Natomiast dyrektor Szpyrka na komisji mówił już o „prowadzonym śledztwie”.

Dzień po komisji na basenie Burowec doszło do podtopienia 60-letniego mężczyzny. Był reanimowany, ostatecznie śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

Do sprawy niedziałającego systemu będziemy jeszcze wracać.

Po naszych pytaniach sprawa trafia do prokuratury. W tle radny-dyrektor i niedziałający system, który miał być chlubą Katowic

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.