Prezydent Katowic Marcin Krupa, premier Mateusz Morawiecki i wojewoda Jarosław Wieczorek oglądający koncepcję Centrum Nauki / fot. UM Katowice

Katowice zgłosiły projektów na 130 mln zł. Dostały w sumie 13,5 mln zł. To wsparcie w ramach Rządowych Funduszy Inwestycji Lokalnych. To była druga pula środków rozdawana w ramach konkursów, gdzie samorządy musiały zgłaszać projekty.

W pierwszej puli wsparcia dla samorządów dotkniętych finansowo przez pandemię, która była zależna od ilości mieszkańców, Katowice otrzymały prawie 52 mln zł.  Ponad 7 mln zł przekazano na pomnik Tragedii Górnośląskiej, który wywołał sporo kontrowersji.

Reklama

Druga pula pieniędzy była rozstrzygana w ramach konkursu.

„531 mln zł to są wnioski samorządów na konkretne zadania i projekty, które będą w najbliższym roku realizowane. Mają one pobudzić lokalny rynek gospodarczy, ale również pobudzić rozwój dla całego województwa – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jednym z powodów powtarzanych w kuluarach odnośnie przyjęcia bardzo miałkiego wsparcia Rady Miasta Katowice dla protestów kobiet, była obawa o to, że wojewoda (terenowy reprezentant rządu) może pokarać miasto słabym wynikiem konkursu na inwestycje w ramach FIL. Ostatecznie zmieniono bardziej wymowne i radykalne oświadczenie, na coś co było idealnym lustrzanym odbiciem obecnego stanu opozycji w mieście.

Następnie prezydent Katowic protestował przeciwko swojemu koalicjantowi (w Katowicach Forum Samorządowe i PiS rządzą w Radzie Miasta), gasząc światło w budynku magistratu na Rynku i ulicy Młyńskiej.

Na co Katowice dostały pieniądze?

Katowice dostały w sumie 13,5 mln zł. 1,2 mln zł na wykonanie dokumentacji projektowej dla Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara w Katowicach przy ul. Kościuszki 165. Zadanie obejmuje adaptację willi, w której mieszkał Wojciech Kilar oraz dobudowę nowej części z salą wielofunkcyjną i zagospodarowaniem terenu oraz parkingiem. W sumie całość ma kosztować 15 mln zł.

2,3 mln zł na wykonanie dokumentacji projektowej dla przedsięwzięcia „Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki” przewidzianego do realizacji u zbiegu ul. Katowickiej i ul. Markiefki. Inwestycja obejmuje budowę nowego obiektu wystawienniczo-rekreacyjno-muzealnego. Całość ma pochłonąć w sumie 50 mln zł.

10 mln zł Katowice otrzymały na przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Gospodarczej. Zadanie polega na budowie nowego układu drogowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, w celu skomunikowania nowopowstającej zabudowy mieszkaniowej. Ta inwestycja ma kosztować ponad 40 mln zł.

Więcej od Katowic otrzymały m.in. Świętochłowice (28 mln zł), Ruda Śląska (ponad 19 mln zł), Mysłowice (blisko 37 mln zł), Tychy (15 mln zł ), Siemianowice Śląskie (ponad 20 mln zł).

„To jest konkretny zastrzyk gotówki z budżetu państwa na inwestycje w gminach, powiatach i miastach regionu. Jest to możliwe dzięki wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego i rządu Zjednoczonej Prawicy. Są to często inwestycje znajdujące się najbliżej nas: drogi, żłobki i przedszkola, czy hale sportowe.  Jest to droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości – akcentował marszałek województwa Jakub Chełstowski, podczas wczorajszego briefingu prasowego.

Prezydent Katowic bronił budowy pomnika z funduszy covidowych. Radni przegłosowali ponad 7 mln zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.