Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Protest kobiet w Katowicach. Radni KO przyjęli popłuczyny po swoim oświadczeniu. Docenili je radni PiS, prezydent i Forum Samorządowe. Koalicja Obywatelska sama sobie zrobiła wizerunkową krzywdę – najpierw prezentując ostre oświadczenie i zwołując sesję, następnie praktycznie wycofała się w całości z jego treści. Radni wspólnie przegłosowali coś, co w treści jeden z radnych nazwał nieadekwatnym do tytułu: „oświadczenia w sprawie wyrażenia solidarności z kobietami”. Dokument przyjęty był tak miałki, że nawet jeden radny z PiS za nim zagłosował.

Pierwotnie Koalicja Obywatelska złożyła dosadny projekt oświadczenia dla radnych.

Reklama

Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru” – czytamy w pierwotnym projekcie uchwały – całość poniżej.

Obecnie przyjęte stanowisko ma karykaturalny charakter. Najostrzejszym stwierdzeniem jest to, że czas publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego według radnych jest niewłaściwy.

Zbędny owoc

„Jest to dokument, które jest owocem wspólnych rozmów” – mówił Jarosław Makowski, szef katowickich struktur PO. Stwierdził, że w radzie są ludzie o różnych poglądach.

„Chcieliśmy tę różnorodność w tym oświadczeniu uszanować” – mówił Makowski. W imieniu KO projekt nowego pseudo oświadczenia odczytała radna Magdalena Wieczorek.

„Sytuacja jest bardzo trudna, bardzo złożona. Być może to oświadczenie nie do końca przedstawia wszystko to co chcielibyśmy powiedzieć, ale jak powiedział Jarek, jest to efekt kompromisu” – mówiła.

Autodestrukcyjne zapędy Koalicji Obywatelskiej

Ten „kompromis” był najwyraźniej tak duży, że kompletnie przekreślił sens przyjmowania tego dokumentu, a obnażył jedynie słabość Koalicji Obywatelskiej, która najpierw zaprosiła wszystkich na ring, włożyła rękawice bokserskie, a gdy reszta przyszła, to w drodze „kompromisu” KO uciekła do szatni, przy okazji okładając się sama po twarzy pięściami. Słowem sukces.

Lanie, które sprawiła sobie Koalicja Obywatelska docenili radni PiS, docenili też radni Forum Samorządowego.

Damian Stępień z Forum podziękował za zamianę pierwotnego oświadczenia.

„Projekt apelu jest zgodny z duchem stanowiska, które jakiś czas temu zaprezentował pan prezydent miasta, pan Marcin Krupa” – powiedział Stępień. A kto jak kto, ale prezydent Marcin Krupa opanował do perfekcji siadanie okrakiem na płocie i udawanie, że go nie ma lub wypuszczanie w mediach społecznościowych oświadczeń, gdzie pada wiele słów, z których nic nie wynika.

PiS docenia KO

Pogrzeb praw kobiet na ulicy Warszawskiej w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Stanowisko przygotowane w drodze „kompromisu” było tak mocno wykastrowane z jakiejkolwiek treści, że nawet docenili je członkowie PiS. Jeden nawet zagłosował za oświadczeniem (Dawid Kamiński).

„Ja doceniam pracę dokonaną przez radnych Forum Samorządowego i Koalicji Obywatelskiej, że ten projekt uchwały wygląda zupełnie inaczej niż w pierwszej wersji, że nie jest jakby próbą czystego przeniesieni konfliktu politycznego na poziom rady miasta” – stwierdził radny Piotr Pietrasz (PiS).

Radni Patrycja Grolik i Patryk Białas (KO) stwierdzili, że zagłosują przeciwko.

„Uważam, że rada miasta to nie miejsce na spory światopoglądowe” – powiedział Patryk Białas.

Niezrzeszony Dawid Durał stwierdził, że zagłosuje za.

„Chciałbym jednak podnieść jedną kwestię, która jest dla mnie problematyczna, a mianowicie zdanie, w którym mowa jest o tym, że orzeczenie Trybunału nie powinno zapaść w czasie szalejącej pandemii. W mojej ocenie wyrok Trybunału ograniczający kobietom już i tak ograniczony wybór i możliwość decydowania nie powinien zapaść w żadnym czasie” – mówił.

„W finalnej wersji nawet ten tytuł, oświadczenia w sprawie solidarności z kobietami nie jest adekwatny do jego treści” – skwitował radny Bartosz Wydra (niezrzeszony). „Jeżeli chodzi o moją osobę, to my dzisiaj nie głosujemy za oświadczeniem, a za umiejętnością porozumiewania się w trudnych sytuacjach” – dodał.

W sumie radny Wydra miał rację, tylko definicja porozumienia się w katowickiej radzie miasta jest zdaje się nieco inna niż można sobie wyobrażać. Oznacza kompletną kapitulację Koalicji Obywatelskiej przed PiS i Forum Samorządowym.

Poniżej wyniki głosowania – za głosował również radny Adam Skowron (Forum), ale miał problemy techniczne i nie mógł się zalogować na zdalną sesję.

OŚWIADCZENIE RADY MIASTA KATOWICE (przyjęte)

„Pandemia COVID-19 jest jednym z największych wyzwań ostatnich dekad. Dotyka także nas – mieszkańców Katowic. W wielu domach pojawił się strach przed chorobą. Lęk przed społecznymi i ekonomicznymi skutkami epidemii. Obawa przed utratą pracy. Lęk seniorów żyjących samotnie w izolacji. W tak trudnej sytuacji kluczowym obowiązkiem rządzących, polityków wszystkich ugrupowań i samorządowców jest dobra współpraca. Cel: ratowanie zdrowia i życia ludzi. Troska o bezpieczeństwo.

Z tych powodów, jako Radni Rady Miasta Katowice negatywnie oceniamy czas, w którym zapadło orzeczenie Trybunatu Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Taka ważną, szczególnie dla kobiet decyzje nie podejmuje się w czasie szalejącej pandemii, która zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Jako radni wywodzący się z różnych ugrupowań politycznych i samorządowych, reprezentujący rozmaite stanowiska światopoglądowe, jesteśmy zaniepokojeni też konfliktami, które mogą doprowadzić do niedających się zakopać podziałów. Z dezaprobatą oceniamy każdą próbę podsycania niechęci wobec ludzi i grup społecznych, które w demokratycznym państwie mają prawo do wyrażania własnych przekonań.

Jednocześnie chcemy zapewnić, że filarami, na których budujemy nasze miasto, jest poszanowanie drugiego człowieka oraz wolność słowa. Rozumiemy wzburzenie i emocje tysięcy katowiczanek i katowiczan wychodzących na ulice miasta. Katowice są świadkiem największych demonstracji od wielu lat. Dziękujemy uczestnikom „miejskich spacerów” oraz funkcjonariuszom policji za pokojowy, bezpieczny i spokojny przebieg protestów. Zwracamy się z prośbą do wszystkich o respektowanie swoich przekonań. Niszczenie mienia publicznego, prywatnego, miejsc kultu religijnego nie powinno mieć miejsca.

Jako Radni, ale też jako mieszkanki i mieszkańcy Katowic zabieramy głos, bo w tak ważnych dla naszej społeczności chwilach nie można milczeć. Z przekonaniem, że nasz glos jest świadectwem, iż trzeba szukać tego, co ludzi łączy, a nie tylko tego, co dzieli. Dla naszego wspólnego dobra”.

Poniżej treść oświadczenia, przygotowana pierwotnie:

My, Radne i Radni Miasta Katowice wyrażamy wsparcie i solidarność dla wszystkich kobiet w Polsce i w Katowicach. Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru.

Protestujemy przeciwko niegodziwości i haniebnym okolicznościom w jakich zapada wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Stan pandemii SARS-COV-2, okres zagrożenia w jakim się znajdujemy utrudnia wyrażenie obywatelskiego sprzeciwu, a te i tych, którzy podejmują̨ wyzwanie i protestują̨ , naraża na niebezpieczeństwo. Nie zgadzamy się na takie działania władz państwowych, które zamiast chronić obywatelki i obywateli zmusza ich do wychodzenia na ulice.

Łączymy się w proteście wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ze wszystkimi, którzy postanowili wyrazić go na ulicach Katowic. Nasze miasto jest świadkiem największych demonstracji od wielu lat. Jako Radne i Radni miejscy, reprezentujący lokalną społeczność, wspieramy wszystkich w wyrażaniu demokratycznego i obywatelskiego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości władzy. Dziękujemy uczestnikom miejskich spacerów oraz funkcjonariuszom policji za pokojowy, bezpieczny i spokojny przebieg protestów.

Obserwując to, co dzieje się w naszym kraju, regionie i mieście nie możemy być obojętni. Jako przedstawicielki i przedstawiciele samorządu oraz społeczności Miasta Katowice chcemy powiedzieć dziś wszystkim protestującym: jesteśmy z Wami!

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.