Dzisiaj na ulicy Warszawskiej 6 w Katowicach, tuż przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości odbyła się manifestacja zatytułowana: „Pogrzeb praw kobiet”. Tłumy demonstrowały swoje niezadowolenie z decyzji Trybunału Konstytucyjnego. 

Powodem protestu jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wczoraj, że usunięcie płodu z powodu jego ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją.

Ogromny tłum zebrał się pod siedzibą biura poselskiego PiS w Katowicach. Kobiety skandowały m.in. „zachowaj dystans od mojej macicy”. Apelowały też do policjantów o przyłączenie się do protestu.

„Powinniście być po naszej stronie” – krzyczała jedna z kobiet. „Też macie córki, żony” – usłyszeli mundurowi.  Zebrani skandowali: “zdejmij mundur przeproś matkę, zdejmij mundur przeproś żonę”.

Manifestacja zajęła praktycznie odcinek ulicy Warszawskiej od Rynku aż do granicy z ulicą Szkolną.

„Dość Polskiego piekła kobiet!” – krzyczeli zebrani na Rynku. Uczestnicy manifestacji mieli możliwość wypowiadania się do mikrofonu.

„Odebrano mi jakiekolwiek prawa do życia tutaj, jestem tak wściekła i tak samotna, że tak musi być” – mówiła płacząc jedna z uczestniczek. Tłum odpowiedział okrzykami: „Jesteśmy z tobą”

„Jestem tu, bo chce mieć kur** wybór. Chce móc decydować” – podkreślała inna kobieta zabierająca głos.

Między znakami na ulicy Warszawskiej przed biurem PiS uczestnicy wywiesili plakat z napisem „Wypierd***ć”. Interweniowała policja.

„Prawo wyboru zamiast terroru” – krzyczeli zebrani.

“Trybunał Konstytucyjny wypowiedział wczoraj umowę społeczną, ja też ją wypowiadam. Chrzanię takie państwo”” – grzmiała jedna z działaczek na rzecz praw kobiet, Arnika Kluska.

Następnie protest przeszedł ulicami Katowic. Doszedł aż do Archikatedry Chrystusa Króla, którą dość mocno – przed pokojowym protestem – chroniła policja.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.