Prezydent Katowic Marcin Krupa, premier Mateusz Morawiecki i wojewoda Jarosław Wieczorek oglądający koncepcję Centrum Nauki / fot. UM Katowice
Reklama

Małe szanse na rządowe wsparcie wartej 325 mln zł inwestycji w Katowicach. Chodzi o budowę Centrum Nauki, które od wielu lat obiecuje prezydent Katowic Marcin Krupa. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że żadnych gwarancji nie ma, a urzędnicy z miasta chcą jeszcze rozmawiać ze stroną rządową. We wrześniu 2019 roku prezydent Katowic i premier Mateusz Morawiecki podpisali list intencyjny w tej sprawie. „Dzisiaj wrzucamy szósty bieg w rozwoju Katowic. Nie będzie w tym cienia przesady gdy powiem, że to jedno z najważniejszych wydarzeń od czasu powstania Strefy Kultury” – mówił wtedy Marcin Krupa. 

325 mln zł ma kosztować Centrum Nauki. We wrześniu 2019 roku w Katowicach pojawił się premier, który zapowiedział, że rząd dołoży się do obiecanej przez Marcina Krupę w 2014 roku inwestycji. Trwała wtedy kampania wyborcza. Jak zapowiedziano, rząd pomoże też w wyposażeniu i utrzymaniu Centrum Nauki, która miała powstać na terenie dawnej Hali Parkowej przy ulicy Kościuszki. Podobnie zresztą miało być w przypadku wartego 65 mln zł Centrum Himalaizmu.

Reklama

„Centrum Nauki to równe szanse w dostępie do nowoczesnej, pozaszkolnej edukacji dzieci i młodzieży z różnych środowisk oraz zapewni rozwój dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Centrum będzie kładło nacisk na nowoczesność. Będzie to instytucja, która przyciągnie młodych ludzi oraz przedsiębiorców” – mówił w 2019 roku premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa – podpisanie listu intencyjnego / fot. KPRM

Obiekt miał być  gotowy w 2023 roku. Deklarowano, że rząd ma wziąć na siebie 2/3 kosztów utrzymania Centrum Nauki. Wcześniej miasto miało problem ze znalezieniem prywatnego inwestora, który chciałby się włączyć w inwestycje.

Bez żadnych gwarancji

O kwestię Centrum Nauki, dopytywał na Komisji Budżetu radny Adam Lejman-Gąska (KO).

„Myśmy już wydali prawie 1,8 mln zł na tę inwestycję, natomiast z tej pozostałej kwoty obiecanej nam w czasie wyborów przez władze rządzące, nie widzę, żeby jeszcze cokolwiek wpłynęło. Mam pytanie, czy mamy pewność, że pomimo wydatków, które my poczynimy – rzeczywiście te środki zostaną nam przekazane i zostanie to współfinansowane” – dopytywał Lejman-Gąska.

Katarzyna Staś, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta tłumaczyła, że to były wydatki poniesione przez miasto, związane z przygotowaniem tego zadania. Jednoznacznie powiedziała też, że nie ma żadnych gwarancji wsparcia rządowego dla inwestycji.

„W tym temacie będą podejmowane jeszcze rozmowy ze stroną rządową, na ten moment, tylko tyle mogę udzielić informacji” – mówiła Katarzyna Staś.

„Suma summarum robiliśmy za własne pieniądze kampanię wyborczą do sejmu pewnej osobie. Czy mamy gwarancje, że te pieniądze wpłyną na budowę Centrum Nauki w Katowicach” – dopytywał radny.

Naczelniczka powtórzyła, że będą jeszcze rozmowy prowadzone ze stroną rządową.

„Na ten moment, co mogliśmy zrobiliśmy, resztę środków przesuwamy. Nie podejmujemy decyzji o wydatkowaniu kolejnych środków” – mówiła. „Nie ma żadnego dokumentu, w którym mogłabym wskazać deklarację i zagwarantowanie tych środków” – dodała.

Koncepcja Centrum Nauki w Katowicach / fot. UM Katowice

„Bez cienia przesady”

We wrześniu 2019 roku podczas podpisania z premierem listu intencyjnego w sprawie powstania inwestycji, prezydent Katowic mówił, że to kolejny bieg w rozwoju Katowic.

„Dzisiaj wrzucamy szósty bieg w rozwoju Katowic. Nie będzie w tym cienia przesady gdy powiem, że to jedno z najważniejszych wydarzeń od czasu powstania Strefy Kultury w Katowicach – rozpoczął prezydent Katowic. – Utworzenie w Katowicach Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz Centrum Nauki – zwiększą dostęp mieszkańców Katowic i całego woj. śląskiego do wyjątkowej i atrakcyjnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, naukowej i rekreacyjnej. Zależy nam na stworzeniu miejsc, które będą przyciągały całe rodziny – które będą mogły aktywnie spędzać czas” – mówił prezydent Marcin Krupa,

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.