Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa - podpisanie listu intencyjnego / fot. KPRM
Reklama

Dwie ogromne inwestycje w Katowicach. Centrum Nauki i Centrum Himalaizmu, chodzi o budowę, wyposażenie oraz utrzymanie obiektów. Centrum Nauki – Marcin Krupa, prezydent Katowic obiecał w trakcie swojej kampanii w 2014 roku. To jednak nie jedyna inwestycja, do której dorzuci się rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zapowiedziano dzisiaj w trakcie konferencji prasowej powstanie również w Katowicach Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki.

Dzisiaj w Katowicach prezydent Katowic oraz premier podpisali list intencyjny w sprawie inwestycji.

Centrum Himalaizmu ma kosztować około 65 mln zł i powstanie w Bogucicach, nieopodal miejsca, w którym mieszkał słynny polski himalaista. W sprawie inwestycji ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny.

Centrum Nauki to znacznie większy wydatek, bo około 325 mln zł (wcześniej mówiło się o 200 mln zł) – tak jak zapowiadano powstanie w miejscu Hali Parkowej przy Parku Kościuszki. Wcześniej miasto miało problem ze znalezieniem chętnych do współpracy przy utrzymaniu obiektu. Prywatne firmy nie były specjalnie zainteresowane inwestycją.

– Centrum Himalaizmu ma uświadamiać, jak wielkie osiągnięcia są już po stronie Polaków, ale również po stronie młodych zdobywców, którzy chcą wytyczać kolejne szlaki. Historia wspinaczek górskich, szerzona przez Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki ma pokazać młodym ludziom drogę do sukcesu opartą o wysiłek, hart ducha, dyscyplinę i bardzo ciężką pracę – mówił szef rządu. – Centrum Nauki to równe szanse w dostępie do nowoczesnej, pozaszkolnej edukacji dzieci i młodzieży z różnych środowisk oraz zapewni rozwój dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Centrum będzie kładło nacisk na nowoczesność. Będzie to instytucja, która przyciągnie młodych ludzi oraz przedsiębiorców – kontynuował premier Mateusz Morawiecki.

Według prezydenta Katowic zapowiadane inwestycje to wrzucenie szóstego biegu w rozwoju miasta. Krupa podkreślił, że jest to najważniejsze wydarzenie w mieście od czasu powstania Strefy Kultury.

Oba obiekty mają być gotowe w 2023 roku. Rząd ma wziąć na siebie 2/3 kosztów utrzymania Centrum Nauki.

– Nasza dotychczasowa, bardzo dobra współpraca pokazuje, że Pan Premier Mateusz Morawiecki dotrzymuje danego słowa – a z efektów współpracy rządu i samorządu korzystają mieszkańcy – ​powiedział Marcin Krupa.

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. A czy budynki po kopalni Wieczorek, nie mogłyby służyć jako te łone centrum nauki itd. ? Wyremontować, historyczne budowle zostawić i wykorzystać. Znowu musi prezydent burzyć budynki historyczne, które jeszcze spokojnie postoją, a te nowe i tak nie będą się zgadzały z wizualizacjami, jak poprzednie „Wielkie” inwestycje ???

  2. […] 325 mln zł ma kosztować Centrum Nauki. We wrześniu 2019 roku w Katowicach pojawił się premier, który zapowiedział, że rząd dołoży się do obiecanej przez Marcina Krupę w 2014 roku inwestycji. Trwała wtedy kampania wyborcza. Jak zapowiedziano, rząd pomoże też w wyposażeniu i utrzymaniu Centrum Nauki, która miała powstać na terenie dawnej Hali Parkowej przy ulicy Kościuszki. Podobnie zresztą miało być w przypadku wartego 65 mln zł Centrum Himalaizmu. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.