Od końca czerwca do 21 sierpnia w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbywa się XIII Art Naif Festiwal – W stronę Słońca.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej jest wydarzeniem cyklicznym, dzięki któremu na dwa wakacyjne miesiące postindustrialne wnętrza Galerii Szyb Wilson w Katowicach zapełniają się pełną kolorów, optymizmu i ożywczości sztuką artystów nieprofesjonalnych z całego świata (także z Polski).

Art Naif Festiwal organizowany przez Fundację Eko-Art Silesia oraz Galerię Szyb Wilson już od trzynastu lat (od 2008 r.), a z roku na rok przyciąga coraz większe grono miłośników sztuki naiwnej (podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Galerię odwiedziło około 40 000 osób). Na wystawie zaprezentowano około 1500 prac (malarstwo, rzeźba, ceramika, witraże, mozaiki) stworzonych przez prawie 400 artystów z 46 krajów.

Tradycyjnie Festiwal promowany jest przez pracę artysty, który zwyciężył poprzednią edycję i wybierany jest motyw przewodni w postaci sztuki kraju. W tym roku miała to być Brazylia, zaś obraz festiwalowy namalował artysta z Ekwadoru. Niestety artyści z Ameryki Południowej nie byli w stanie wysłać swoich prac i z tego powodu zarówno motyw przewodni jak i obraz będą wykorzystane w przyszłym roku.

Organizatorzy otrzymali natomiast zgłoszenie z obrazami, które wyjątkowo celnie wskazywały na sytuację społeczną panującą obecnie na całym świecie i zostały namalowane specjalnie na ten Festiwal. Było to zgłoszenie artystki z Kanady – Pauliny Constancii. Chcąc uhonorować tę artystyczną reakcję na społeczną izolację oraz podkreślić “inność” tej edycji jeden z jej obrazów wybrany został jako promocja Festiwalu. Tegoroczny Festiwal został opatrzony dodatkowo podtytułem “W stronę Słońca” na znak wyjątkowości XIII Art Naif Festiwalu. Ma on sugerować wyjście z cienia epidemii, pokazać ożywcze i jednoczące działanie sztuki naiwnej.

Wystawie głównej towarzyszyć będą wystawy dodatkowe zorganizowane przez Muzeum Śląskie, Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi i Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.