Prezydent Katowic Marcin Krupa i prezydent RP Andrzej Duda / Prezydent Katowic oraz premier Mateusz Morawiecki / fot. /KPRM
Reklama

Radny pyta o konkretne dofinansowania do trzech ogromnych inwestycji w Katowicach. To miał być szósty bieg w rozwoju miasta, a jest odpowiedź, która bardzo niewiele, a jednocześnie całkiem sporo mówi. Chodzi o planowane w Katowicach Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, Centrum Nauki oraz Hub technologiczno-gamingowy w kopalni Wieczorek. 

We wrześniu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Katowic i wspólnie z prezydentem Marcinem Krupą podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia, wyposażenia i współprowadzenia obu inwestycji.

Reklama

Centrum Himalaizmu ma kosztować około 65 mln zł, planowane jest w Bogucicach, nieopodal miejsca, w którym mieszkał słynny polski himalaista.

Centrum Nauki to znacznie większy wydatek, bo około 325 mln zł (wcześniej mówiło się o 200 mln zł) – tak jak zapowiadano powstanie w miejscu Hali Parkowej przy Parku Kościuszki. To obietnica wyborcza Marcina Krupy, do której miasto nie potrafiło przekonać prywatnych inwestorów.

Według prezydenta Katowic obie inwestycje to najważniejsze rzeczy od powstania Strefy Kultury w Katowicach i wrzucenie szóstego biegu w rozwój miasta. Oba obiekty mają być gotowe w 2023 roku. Rząd ma wziąć na siebie 2/3 kosztów utrzymania Centrum Nauki.

„Nasza dotychczasowa, bardzo dobra współpraca pokazuje, że Pan Premier Mateusz Morawiecki dotrzymuje danego słowa – a z efektów współpracy rządu i samorządu korzystają mieszkańcy” – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Być jak Dolina Krzemowa

Natomiast w lutym tego roku, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezydent Katowic oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia HUB-u technologiczno-gamingowego.

Ten ma kosztować około miliarda złotych i powstanie na terenie dawnej kopalni „Wieczorek”. 70 tys. mkw. powierzchni na biura, przestrzenie coworkingowe zapowiadano podczas konferencji. Na terenie kopalni „Wieczorek” mają powstać też centra obliczeniowe.

„Rozmawiamy już z wieloma partnerami” – deklarował prezydent Katowic.

Radny pyta o konkrety

Katowicki radny Dawid Durał zapytał o środki zewnętrzne, z budżetu państwa, które trafią do Katowic w związku z planowanymi trzema inwestycjami.

„Proszę o informację jakie kwoty otrzyma miasto Katowice w bieżącym roku oraz w roku 2021?” – pytał radny.

Jak się okazało, konkretów na razie miasto nie było w stanie przedstawić.

„Inwestycje wpisują się w zapisy długookresowej Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2030, w kontekście dalszego budowania pozycji metropolitalnej i wzrostu jakości życia w mieście jak i dokumenty strategiczne wyższego rzędu, w tym Regionalnej Strategii Innowacji. Z uwagi na wagę i złożoność ww. przedsięwzięć zdefiniowanie konkretnych zasad współpracy będzie miało miejsce w osobnych porozumieniach, o czym mieszkańcy i Radni Rady Miasta Katowice zostaną poinformowani” – tłumaczy wiceprezydent Mariusz Skiba.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.