Prezydent Katowic Marcin Krupa i prezydent RP Andrzej Duda / fot. Prezydent.pl / fot. Jakub Szymczuk /KPRM
Reklama

Na terenie dawnej kopalni ma powstać HUB technologiczno-gamingowy. Nie wiadomo skąd wezmą na niego pieniądze, a to ambitne wyzwanie, które ma kosztować około miliarda złotych. Dzisiaj w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezydent Katowic podpisał list intencyjny w tej sprawie z władzami Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

To właśnie SRK ma przekazać miastu 20 hektarowy teren wokół Szybu Pułaski na terenie dawnej kopalni „Wieczorek”. Tam powstanie HUB gamingowo-technologiczny.

Reklama

– To tutaj zaczynają się tworzyć biznesy nowoczesnych technologii, zaczynając od start-upów, kończąc już na dobrze wykształconych firmach technologicznych. To Katowice są tym miejscem, w którym dyskutujemy o tym, w którą stronę ma iść rozwój nowoczesnych technologii – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomniał, że w ubiegłym roku podpisano umowę na utworzenie w Katowicach centrum testowania gier i sprzętu komputerowego. – Zarażamy tym pomysłem – mówił Marcin Krupa.

Prezydentowi RP najwyraźniej pomysł przypadł do gustu. Zresztą mówił o „modzie” osiedlania się na Nikiszowcu.

– Cieszę się ogromnie, że w tym momencie państwo polskie może przekazać Katowicom – sercu Górnego Śląska – ten obiekt, by miasto dalej się rozwijało, by uzyskiwało nowe nowoczesne oblicze, by ta historyczna część miasta zyskiwała zupełnie nowy walor na nowe czasy – mówił podczas uroczystości Andrzej Duda, prezydent RP.

Co może powstać? Miejsca pracy w sektorze nowych technologii.

Podpisanie listu intencyjnego / fot. Prezydent.pl / fot. Jakub Szymczuk /KPRM

– Przede wszystkim powstaną miejsca edukacyjne, tu będziemy kształcić ludzi, którzy będą zajmowali się w przyszłości rozwojem e-gemingu, którzy będą zajmowali się nowoczesnymi technologiami – podkreślał prezydent Katowic.

70 tys. mkw. powierzchni na biura, przestrzenie coworkingowe zapowiadano podczas konferencji. Na terenie kopalni „Wieczorek” mają powstać też centra obliczeniowe. – Rozmawiamy już z wieloma partnerami – deklarował prezydent Katowic.

🎥 ZOBACZ #NaŻywo | Uroczystość podpisania listu intencyjnego dotyczącego budowy HUB-a technologicznego

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Sobota, 29 lutego 2020

Reklama

1 Komentarz

  1. jest rok 2020 i dalej plany. Przyznaj sie Bienkowska jakie projekty IT mialy miec szanse na swoja siedzibe na Gornymslasku a pozniej siedziba Europejska z tych glownych dobrze rozpoznawalnych ?

    uber? facebook i twory ? youtube ? amazon? google ? google+ ?

    to by dalo nowe technologie od dawna.i do tego dalej Bienkowska gra to samo z Poznaniem PRAD Z WEGLA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.