Reklama

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe, które jest dziś coraz częściej wybierane jeśli chodzi o typy różnych pożyczek. Można go zaciągnąć na dowolny cel, a formalności z nim związane, jeśli posiadamy odpowiednio wysoką zdolność kredytową, można przeprowadzić naprawdę sprawnie. Ale zacznijmy może od samego początku.

Pożyczka gotówkowa (polecamy ranking na 17bankow.com) to zobowiązanie finansowe, które jest dziś coraz częściej wybierane jeśli chodzi o typy różnych pożyczek. Można go zaciągnąć na dowolny cel, a formalności z nim związane, jeśli posiadamy odpowiednio wysoką zdolność kredytową, można przeprowadzić naprawdę sprawnie. Ale zacznijmy może od samego początku.

Reklama

Krok 1 – wybór tej najbardziej opłacalnej oferty kredytu gotówkowego
Jeśli przeanalizowaliśmy już wszystkie „za” i „przeciw” kredytu gotówkowego i nie widzimy dla siebie innej możliwości, dokonajmy analizy przynajmniej kilka różnych ofert kredytowych, biorąc pod uwagę następujące elementy:

– wysokość oprocentowania i odsetek (odsetki od zaciągniętego kredytu to najważniejszy i najbardziej odczuwalny czynnik wynikający z konkretnego oprocentowania; stanowi ono bowiem istotną część naszych miesięcznych rat kredytu);

– zależność między długością spłat całego zobowiązania a wysokością miesięcznej raty kredytu (oczywistym jest, że jako ewentualni kredytobiorcy oczekujemy jak najniższych rat zobowiązania; jednak nie zawsze jest to takie proste i korzystne; nierzadko warto czasem postawić na nieco wyższe raty naszej pożyczki na rzecz szybszej spłaty całego kredytu; warto też zauważyć, że im krótszy okres spłaty zobowiązania, tym niższy okazuje się być całkowity koszt ewentualnego kredytu gotówkowego);

możliwość nadpłaty pożyczki (nadpłata kredytu może mieć ogromne znaczenie szczególnie w przypadku kredytów, które opiewają na większe sumy; warto zaznaczyć, że taka każdorazowa dodatkowa spłata zmienia przyszły harmonogram spłat oraz wysokość raty a także realnie wpływa na koszt całkowity zobowiązania, ponieważ, korzystając z tej możliwości, kredytobiorca spłaca swoje podstawowe zadłużenie unikając odsetek);

koszty dodatkowe – prowizja i ubezpieczenie (prowizja za zgodę na udzielenie kredytu jest kosztem, którego uniknąć nie możemy; jeśli zaś mówimy o ubezpieczeniu zobowiązania – nie jest ono obowiązkowe i możemy z niego zrezygnować, jednak nie zawsze warto to zrobić; może być ono pomocne szczególnie w przypadku większych kredytów, które naprawdę obciążają nasz domowy budżet, a ich całkowita spłata rozłożona jest na dosyć długi okres; jest to koszt, ale równocześnie zabezpieczenie na wypadek nagłych kłopotów finansowych, których skutkiem może być utrata płynności finansowej uniemożliwiająca regularną spłatę miesięcznych rat kredytu; w takiej sytuacji mamy możliwość skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty rat nawet na kilka miesięcy bez nieprzyjemnych skutków i odsetek karnych za spóźnienia);

całkowity koszt kredytu (każda dostępna na rynku oferta kredytowa zawiera RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania; wskaźnik ten jest doskonałym miernikiem wszystkich kosztów naszego ewentualnego kredytu; jest zatem ogromną pomocą gdy chcemy porównać kilka ofert kredytowych jednocześnie).

Gdy już zdecydujemy się na konkretną ofertę kredytu gotówkowego, musimy złożyć odpowiedni wniosek w banku, a następnie dołączyć do niego kilka dokumentów, tj. zaświadczenie bądź oświadczenie o wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz o formie i warunkach zatrudnienia. Banki preferują zazwyczaj, gdy ewentualny kredytobiorca jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że jeśli nasze zarobki wynikają z innej formy zatrudnienia, przekreśla to nasze szanse na uzyskanie kredytu. Wszystko zależy od wysokości zobowiązania oraz naszych dochodów, a także od planowanej długości spłat całego kredytu. Czasem oprócz udokumentowania naszych regularnych dochodów, musimy też przedłożyć zgodę naszego współmałżonka na zaciągnięcie tego finansowego zobowiązania. Ze strony kredytobiorcy to już właściwie wszystko. Kolejny krok należy do banku. Instytucja przy pomocy BIK-u, tj. Biura Informacji Kredytowej analizuje naszą historię kredytową, tzn. sprawdza, czy w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą zaciąganych pożyczek i zakupów na raty oraz czy nie posiadamy już jakichś innych kredytów w innych bankach. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, z uzyskaniem kredytu nie powinniśmy mieć problemu. Jeśli, po analizie wymienionych czynników, bank uzna, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, a ryzyko ewentualnych kłopotów ze spłatą zaciągniętej pożyczki jest zredukowane do minimum, wniosek kredytowy zostaje przyjęty, a wnioskowana kwota jest wypłacana na ustalony rachunek bankowy już w przeciągu nawet kilkudziesięciu minut o uzyskania odpowiedniej zgody.

Jak wynika z wyżej opisanych czynników, zaciągnięcie kredytu gotówkowego nie jest aż tak skomplikowane, choć na pierwszy rzut oka takie się właśnie wydaje. Banki nie przywykły mnożyć niepotrzebnych formalności, a wszystkie, których wymagają działają na korzyść zarówno banku, jak i ewentualnego kredytobiorcy. Jeśli decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego była przemyślana i podjęto ją świadomie, nie powinniśmy jest żałować, a spłata rat nie powinna być dla nas problemem.

Reklama

1 Komentarz

  1. Warto jeszcze dodać, że nadpłata jak najbardziej jest możliwa, tylko w większości się to nie opłaca, bo wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Najlepiej przeczytać jakie są warunki w przypadku nadpłacania kredytu czy wcześniejszej spłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.