Materiały Filmoteki Śląskiej / foto: M. Łuczak
Reklama

Filmoteka Śląska jest jedynym regionalnym archiwum filmowym w Polsce. Wśród wielu zadań Filmoteki najważniejszym jest dbałość o zachowanie filmowego dziedzictwa regionu. Dlatego instytucja gromadzi filmy na wszelkich rodzajach taśm (8 mm, 16 mm i 35 mm), a także filmowe pamiątki takie jak: programy filmowe, plakaty, zdjęcia czy sprzęt służący niegdyś do kręcenia oraz wyświetlania filmów.

– Jednym z najważniejszych dla nas zjawisk społecznych jest amatorski ruch filmowy oraz filmy domowe, kręcone na potrzeby utrwalenia ważnych chwil w życiu rodziny i lokalnej społeczności. Wiele z takich taśm skrywa ogromną wartość kulturową, dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało nasze życie kilka dekad temu – tłumaczy Marek Nowara, starszy specjalista ds. udostępniania zbiorów. – Często takie filmy wiele lat przeleżały na strychu czy w piwnicy, ponieważ niewielu z nas ma możliwość w domowych warunkach je wyświetlić. Filmoteka Śląska chce dać drugie życie filmowym wspomnieniom. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają stare taśmy filmowe o przekazanie ich naszej instytucji – dodaje Nowara.

Reklama

Dzięki udziałowi Filmoteki w projekcie „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego” będzie możliwe poddanie filmów procesowi digitalizacji. Osoba, która przekaże taśmy do Filmoteki otrzyma wersję cyfrową (np. na płycie CD, co umożliwi odtwarzanie tych filmów w domu), oryginalna taśma poddana zaś zostanie konserwacji, a następnie włączona do zbiorów Filmoteki, tak by to filmowe dziedzictwo przetrwało jak najdłużej. Równocześnie instytucja systematycznie będzie bezpłatnie udostępniać filmy w cyfrowej wersji w internecie, tak by każdy zainteresowany mógł je zobaczyć.

– Filmoteka zbiera wszystkie filmy: zarówno amatorskie, kroniki filmowe, a także filmy domowe (uroczystości rodzinne, wakacje, czas wolny). Dla nas każdy film jest cenny – podkreśla Nowara i zaprasza do kontaktu z instytucją.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.