ulica generała Henryka Le Ronda w Dąbrówce Małej / foto: Michał Bulsa
Reklama

Zapędy kierowców na tej ulicy w Katowicach ma tonować drogówka. Katowicki radny chce uspokojenia ruchu na ulicy Le Ronda w Dąbrówce Małej i więcej patroli oraz kontroli w tym rejonie. Miasto z radnym się zgadza i stwierdza jasno, że jedynym panaceum na problemy mieszkańców – przede wszystkim nadmierny hałas, wywoływany przez samochody ciężarowe – mogą być dodatkowe akcje i kontrole drogowe.

Z problemami ulicy Le Ronda do katowickiego radnego Ruchu Autonomii Śląska zgłosili się mieszkańcy. Jeździ tamtędy dużo samochodów osobowych i ciężarowych, które nagminnie przekraczają prędkość. To nie tylko obniża poziom bezpieczeństwa w rejonie, ale także emituje dodatkowy hałas. To właśnie w tym rejonie znajdują się duże zakłady produkcyjne, które korzystają z samochodów ciężarowych.

– Wszystko to: duża liczba samochodów, także ciężarowych, które nie dostosowują prędkości do ograniczeń oraz warunków na jezdni, a także konieczność przejazdu przez tory kolejowe wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo mieszkańców, jak i komfort życia spowodowany dużym natężeniem hałasu – argumentuje Marek Nowara. Radny zwrócił się z interpelacją do prezydenta Katowic, gdzie wnioskuje o wzmożone kontrole prędkości w tym rejonie.

Duże firmy, duży problem

Miasto oceniło, że wzmożony ruch pojazdów, w tym także samochodów ciężarowych jest wymuszony lokalizacją dużych firm i zakładów produkcyjnych w tej części dzielnicy. Chodzi o takie firmy jak Drogopol, Coveris, czy Tauron.

– Podmioty te w związku ze specyfiką swojej działalności gospodarczej korzystają z ciężkiego transportu kołowego. Dodatkowo lokalizacja ta jest znacznie obciążona ruchem pojazdów przemieszczających się z trasy S-86, pobliskich placówek handlowych IKEA, AGATA, RAWA oraz mieszkańców sąsiednich dużych osiedli – podkreśla Janusz Waląg, sekretarz miasta Katowice.

Miasto ustaliło, że niemożliwe jest zamontowanie progów zwalniających w tym rejonie. Będą za to częstsze kontrole drogowe i akcje prewencyjne.

– Kontynuacja tych działań prewencyjnych i profilaktycznych w szczególności przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach w dłuższej perspektywie czasowej powinna pozytywnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, w tym ograniczenie prędkości w ruchu drogowym w rejonie ul. Le Ronda w Katowicach – podkreśla przedstawiciel miasta.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. No to są jakieś jaja. Jeżdżę tamtędy kilka razy dziennie i jakoś nie zauważyłem żeby ktoś tam jechał szybciej niż dopuszczają przepisy. Zamiast pisać takie bzdury niech Szanowny redaktor spędzi tam jakiś czas i obserwuje. Ludziom już wszystko zaczyna przeszkadzać, wymyślają tendencyjne powody które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.

  2. Dokładnie kto tu nie mieszka nie wie co tu się dzieje….
    Mieszkam przy głównej ulicy Le Ronda i jak przejedzie ciężarówka całą kamienica i wszystko w mieszkaniu się trzęsie zapraszam do siebie kto się przekona zobaczy że to nie takie kolorowe…

  3. Na Le Ronda prędkość przekracza się rzadko i o niezbyt dużo (jak ktoś w środkowej części ulicy przez chwilę pojedzie 70 to jest nieźle). Ruchy mieszkań po przejeździe ciężarówki tyczą się każdej ulicy, w tym tej, na której ja mieszkam, i nawet jakby jechały 50km/h, niewiele by się zmieniło. Wiele ulic mogłoby taki wniosek wysunąć, ale Le Ronda to podejście wyjątkowo punktowe i egoistyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.