konferencja RAŚ przez GZM / fot. RAŚ
Reklama

Dzisiaj pod siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbyła się konferencja Ruchu Autonomii Śląska odnośnie finansowania przez Metropolię i śląskie miasta budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Na ten cel ma zostać wydany milion złotych.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz władze kilku górnośląskich miast podjęły decyzję o współfinansowaniu budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Kwota zadeklarowana na ten cel sięga miliona złotych. W naszym przekonaniu jest to nie tylko niedopuszczalny przejaw niegospodarności, ale również świadectwo nieudolności w prowadzeniu polityki pamięci – czytamy w oświadczeniu RAŚ.

– Korfanty stał się przedmiotem niesmacznej politycznej gry między PiS a PO. Ta ostatnia, która nie zdołała doprowadzić do postawienia pomnika, kiedy miała pełnię władzy w państwie, teraz usiłuje nadrobić stracony czas za pieniądze śląskiego podatnika – mówi Marek Nowara. – Niektórzy sądzą, że przecinanie wstęgi w Warszawie przyniesie im wyborcze sukcesy na Górnym Śląsku – dodaje katowicki radny RAŚ i zdaje się trochę kpi ze starań PO.

Nowara podkreślił, że milion złotych to dużo pieniędzy, które można znacznie pożyteczniej wydać. – Stawianie pomników to nie jedyny element polityki historycznej. Większy walor edukacyjny miałoby przeznaczenie tych pieniędzy na dodruk książki Jana F. Lewandowskiego o Wojciechu Korfantym i rozesłanie ich do wszystkich szkolnych bibliotek – mówił Nowara.

Ruch Autonomii Śląska wyliczył, że za pieniądze przeznaczone na budowę pomnika śląskie samorządy mogłyby zmniejszyć emisję:

  1. zmniejszyć emisję:
    a) pyłów zawieszonych od 10 do 20 ton rocznie w przypadku wymiany kotłów na węglowe 5 kategorii lub od 29 do 40 ton rocznie w przypadku wymiany na gazowe
    b) dwutlenku siarki SO2 od 4,5 do 8,5 ton rocznie w przypadku wymiany kotłów na węglowe 5 kategorii lub od 15 do 20,5 tony rocznie w przypadku wymiany na gazowe
    b) dwutlenku węgla CO2 od 460 do 920 ton w przypadku wymiany kotłów na węglowe 5 kategorii lub od 1,7 tys. do 2,4 tys. ton w przypadku wymiany na gazowe
    2. sfinansować wyżywienie dzieci w przedszkolach od prawie 115 tys. do 225 tys. posiłków (śniadanie + obiad + podwieczorek) co przekłada się na darmowe posiłki dla od 615 do 1200 dzieci przez cały rok szkolny.

Na konferencji przypomniano także o szykanowaniu i uwięzieniu Korfantego przez sanacyjne władze. Ilustracją tego może być rzeźba Korfantego z kajdankami na rękach, którą zaprezentowano podczas konferencji. RAŚ deklaruje, że ponad 2 metrową rzeźbę może oddać Metropolii, by ta przekazała ją Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.