foto: Materiały prasowe

W Katowicach budzącą się do życia przyrodę zwiastuje… stukot młotków i dźwięk wkrętarek. Wszystko za sprawą akcji Ptaszkowe Love, w ramach której w Centrum Handlowym 3 Stawy powstanie już po raz czwarty wielka stolarnia. W ten wyjątkowy sposób, jedyny taki na Śląsku, będzie obchodzone święto zakochanych. Zamiast obdarowywać się plastikowymi serduszkami, 15 lutego kilka tysięcy mieszkańców wspólnie zbuduje kilkaset budek lęgowych dla ptaków, a nawet nietoperzy. Gotową budkę każdy będzie mógł wziąć zupełnie za darmo ze sobą i powiesić na drzewie.

W sobotę 15 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy po raz czwarty zabrzmią odgłosy młotków i wkrętarek, zwiastujące nadchodzącą wiosnę i powrót ptaków na miejskie tereny. Przez cały dzień mieszkańcy Katowic i okolic będą mogli budować budki lęgowe, które rozwieszone zostaną, według ich uznania, m.in. w ogrodach czy na działkach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł przyczynić się do odtwarzania populacji małych ptaków w miastach, których brak schronienia zmusił do emigracji. Instruktorami montażu będą wyjątkowi stolarze z Ośrodka Terapii SPES. To właśnie oni, uczestnicy warsztatów, osoby niepełnosprawne intelektualnie, od kilku tygodni przygotowują części składowe do budek.

Będzie też sporo innych atrakcji dla dużych i małych: ciekawe rozmowy z pracownikami Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, ekologiczny kącik dla dzieci wraz z warsztatami sadzenia roślinek Dzieciaki – Sadzeniaki, które przygotował Leroy Merlin. Będzie też mini wystawa kilkunastu rodzajów budek lęgowych wraz ze zdjęciami zamieszkujących je skrzydlatych milusińskich.

Reklama

Sowy i nietoperze w Katowicach

Tak jak z biegiem lat rośnie zaangażowanie mieszkańców, tak rozwija się również Ptaszkowe Love. Dlatego tym razem pomysłodawcy wydarzenia postanowili pomóc również sowom i nietoperzom. W tym celu zbudowanych zostanie kilka specjalnych, dużych budek dla puszczyków, które coraz częściej pojawiają się w parkach przy miastach. Przewidziane są też domki dla nietoperzy, które w naturalny sposób pomagają nam uporać się z plagami komarów – jest ich szczególnie dużo przy zbiornikach wodnych, takich jakie znajdują się w Dolinie Trzech Stawów. I to właśnie tam zrobione domki zostaną docelowo powieszone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.