Akcja budowy ptasich domów w 2017 roku / fot. CH 3 Stawy
Reklama

Z okazji Walentynek w Katowicach zbudują 500 domków dla ptaków. Każdy może pomóc. Wystarczy młotek, wiertarka, kilka drewnianych desek i trochę chęci, by pomóc w odbudowaniu populacji ptaków, które przez brak schronienia zostały zmuszone do emigracji. Ptaszkowe Love to wyjątkowa walentynkowa akcja, podczas której wszyscy chętni własnymi rękami zbudują budki lęgowe dla ptaków, żyjących w miejskiej dżungli.

Łącznie, w sobotę 17 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach, zbudujemy 500 ptasich domków, które każdy chętny będzie mógł później zawiesić w swoim ogrodzie czy pobliskim parku. A już 10 lutego w CH 3 Stawy stanęła ogromna budka, do której zbieramy pokarm dla ptaków z ZOO w Chorzowie.

Reklama

Dlaczego akurat w Walentynki? Jak głosi legenda, budka lęgowa jest symbolem życia i esencją święta zakochanych. Nasi pradziadowie, oczarowani pierwszymi miłosnymi śpiewami ptaków, zwiastującymi wiosnę, rozpoczynali budowę ptasich domków dokładnie 14 lutego. Tradycja ta powędrowała w świat i po latach wróciła do naszego kraju pod postacią święta zakochanych. Katowice pokochały ptaki! Akcja Ptaszkowe Love cieszyła się w zeszłym roku ogromnym powodzeniem, dlatego już po raz drugi z okazji Walentynek 17 lutego razem z mieszkańcami regionu pomożemy małym ptakom na nowo wygodnie rozgościć się w naszych miastach. Dzięki temu mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich rodzin.

Do akcji organizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy przyłączyło się m.in. Miasto Katowice, ZOO w Chorzowie, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES, które od kilku tygodni hebluje, wierci, tnie i stuka przygotowując części składowe budek. W akcję włączył się również Leroy Merlin, który zapewnia narzędzia do montażu budek.

Zbieramy pokarm

Ptaszkowe Love w tym roku to oprócz tworzenia budek lęgowych dla sikorek i wróbli również zbiórka niezbędnego dla nich pokarmu, który później trafi do skrzydlatych podopiecznych Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Już 10 lutego półtorametrowa imitacja ptasiego domu stanie w centrum handlowym. Przez otwór umieszczony z przodu budki, mieszkańcy Katowic będą mogli wrzucać słonecznik, kanar, konopie, siemię lniane, soczewicę, proso, orzechy i wszelkiego rodzaju gotowe mieszanki (najbardziej pożądane) dla skrzydlatych milusińskich.

14 lutego drewniana budka zostanie przeniesiona na Plac Kwiatowy (rynek) w Katowicach, by kontynuować zbieranie pokarmu. Natomiast o 11 odbędzie się wycieczka z ornitologiem po centrum Katowic w poszukiwaniu szpaków, sikorek, kosów i innych miejskich ptaków.

Budujemy domki dla ptaków

Trzy dni później (17 lutego) w Centrum Handlowym 3Stawy rusza z wielkim budowaniem ptasich domków. Każdy będzie mógł przyjść i wziąć budki w swoje ręce. Na pasażu galerii zostaną ustawione stoły, na których znajdą się zestawy do montowania budek lęgowych. Nad poprawnością montażu czuwać będzie wykwalifikowany stolarz oraz jego pomocnicy, którzy udzielą niezbędnej pomocy. Swoją siłę w budowanie domków włożą również podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Cześć drewnianych schronień zawiśnie m.in. na terenie ZOO w Chorzowie. Akcja rozpocznie się punktualnie o godz. 12:00.

Wśród atrakcji 17 lutego są też: prezentacja różnych budek lęgowych i ich lokatorów, spotkanie z ornitologiem, pogadanki Śląskiego Ogrodu Botanicznego, a dla najmłodszych warsztaty ekologiczne, malowanie gipsowych ptaszków, kolorowanki, konkurs z ptasimi zagadkami, wyszywanki z włóczki.

Harmonogram:

10 lutego – Półtorametrowa budka na pokarm dla ptaków stanie w Centrum Handlowym 3Stawy

14 lutego, 10:00-15:00 – Budka na pokarm przeniesiona na Plac Kwiatowy w Katowicach (rynek), gdzie odbędzie się również konferencja prasowa z organizatorami akcji oraz zaproszonym ornitologiem

17 lutego, 12:00-18:00 – Budowanie budek lęgowych w Centrum Handlowym 3Stawy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.