Kasownik autobusu PKM Tychy / fot. InfoKatowice.pl

Katowice będą czekać lata na modernizację ŚKUP-u. W Tychach już jest, ale nie zawsze działa prawidłowo. Chodzi o płatność kartą za bilety – taka możliwość jest już w autobusach PKM Tychy i trolejbusach TLT Tychy. Katowice i inne miasta województwa na wprowadzenie takiego udogodnienia będą czekać jeszcze lata. Chociaż rozwinięty system ŚKUP w Tychach o płatność kartą płatał dzisiaj figle w trakcie konferencji i pokazu dla dziennikarzy.

Tychy to pierwsze miasto GZM z taką możliwością.

Reklama

– Blisko 180 pojazdów w Tychach, autobusów i trolejbusów zostały wyposażone, już raczej nie w kasowniki, a urządzenia, które są automatami biletowymi. Już nie trzeba będzie szukać takiego zewnętrznego automatu czy kiosku – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu GZM. – Będzie można wsiąść, przyłożyć kartę w tej najprostszej wersji i przy wysiadaniu przyłożyć ją jeszcze raz i system sam naliczy nam opłaty w tej podstawowej taryfie, która jest zakodowana w urządzeniach, czyli w taryfie odległościowej – dodaje.

Zakup biletu za pomocą karty płatniczej jest bardzo prosty. Wystarczy, że z ekranu głównego kasownika wybierzemy:

  • rodzaj biletu (strefowo-czasowy lub w taryfie odległościowej)
  • normalny czy ulgowy
  • liczbę biletów (możemy kupić ich maksymalnie 8. ALE UWAGA! Kupując więcej niż jeden bilet, pozostałe nie będą do użycia „na zapas”. Po przyłożeniu karty do kasownika, wszystkie zostaną automatycznie skasowane)
  • po wyświetleniu komunikatu o tym, by przyłożyć kartę do kasownika – przykładamy ją we wskazane miejsce. Sygnał dźwiękowy i informacja na wyświetlaczu potwierdzą, że transakcja zakończyła się sukcesem, a my mamy przy sobie ważny bilet.

– Kupując bilet za pomocą karty płatniczej wszystko odbywa się elektronicznie. Kasownik nie wydrukuje nam potwierdzenia płatności ani biletu. Podczas kontroli wystarczy okazać kartę, za pomocą której bilet kupiliśmy – wyjaśnia Grzegorz Stępień, zastępca dyrektora Departamentu Informatyki w GZM

Metropolia wykorzystała to, że Tychy są integrowane ze ŚKUP i tym samym rozszerzono możliwości systemu o płatność kartą. Ma tak być we wszystkich gminach GZM. Na to jednak trzeba będzie poczekać.

– Docelowo wszystkie pojazdy obsługujące linie komunikacyjne Metropolii, w ciągu najbliższych kilku lat będą wyposażone w tego typu urządzenia – deklarował Brzezinka.

W pewnym momencie w trakcie prezentacji odczytu zbliżeniowego z karty, system odmówił posłuszeństwa w jednym kasowniku. Karta nie została odczytana. W kolejnym już nie było tego problemu.

Integracja pojazdów PKM z systemem ŚKUP w Tychach to koszt około 13 mln zł

Przetarg na modernizację systemu dla innych miast Metropolia chce ogłosić w pierwszej połowie tego roku.

 

1 Komentarz

  1. Ktoś kto tworząć ŚKUP nie dał tam opcji płacenia kartą powinien trafić za kratki. Tak samo jak ledwie kilkuletnie parkomaty w Katowicach, w których nie można płacić kartą. To woła o pomstę do nieba!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 8 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.