Dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast została odwołana z funkcji przez Zarząd Województwa Śląskiego. Nowy dyrektor instytucji ma być powołany w drodze konkursu, a rolę pełniącego obowiązki ma tymczasowo przejąć Marcin Gwóździewicz, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

O odwołaniu Alicji Knast, która pełniła funkcję od 2014 roku, mówiło się od kilku miesięcy. Procedurę wszczęto po kontroli i audycie, które przeprowadził Urząd Marszałkowski. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wystąpiono też o opinię ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister i jednocześnie wicepremier stwierdził, że dyrektor jednostki kultury może być odwołany z powodu naruszenia prawa.

Reklama

– Nieprawidłowości wykazane w Muzeum Śląskim w Katowicach podczas przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego kontroli i audytu, moim zdaniem nie stanowią na obecną chwilę wystarczającej przesłanki do odwołania dyrektora Muzeum na podstawie art. 15 ust. 6 pkt 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – czytamy w piśmie ze strony ministerstwa.

Według ministerstwa powinny się wypowiedzieć prokuratura i Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych. Do obu tych instytucji Urząd Marszałkowski skierował wyniki kontroli.

Jednocześnie Piotr Gliński zostawił ostateczną decyzję Zarządowi Województwa Śląskiego w tej sprawie: „jako Organowi, który sprawuje bezpośredni nadzór nad Muzeum Śląskim w Katowicach”.

– Zgodnie z procedurą Zarząd Województwa otrzymał również opinię Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier prof. Piotr Gliński decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektor Muzeum Śląskiego pozostawił Zarządowi Województwa Śląskiego – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik marszałka.

Alicja Knast wyników kontroli, które wykazały nieprawidłowości – większego i mniejszego kalibru – nie negowała. – Zgadzam się z meritum – mówiła w listopadzie. Natomiast podkreśliła, że jej główne problemy z władzami województwa zaczęły się, gdy nie chciała wyrazić zgody na organizację konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Muzeum Śląskiego.

To nie jedyny dyrektor, który w ostatnim czasie traci stanowisko. Wcześniej pisaliśmy o Arturze Borowiczu, którego odwołano z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 20 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.