Reklama

Dzisiaj na tej katowickiej ulicy jest urząd miasta, powstaje hotel. Kiedyś były młyny i nie zostaną zapomniane. Właśnie w tej sprawie do władz Katowic zwrócił się radny Jarosław Makowski (KO). Chciał upamiętnienia nazwy ulicy Młyńskiej na nowym gmachu hotelu, który powstaje przy Urzędzie Miasta Katowice. Miasto zapowiedziało, że zwróci się do inwestora hotelu w tej sprawie.  

Obecnie na dawnym parkingu, przy gmachu Urzędu Miasta Katowice powstaje hotel Mercure. Jarosław Makowski w interpelacji do prezydenta Katowic zwrócił uwagę na historię ulicy Młyńskiej. W tym rejonie Katowic w 1860 roku powstał kompleks młynów L. Fiedlera i M. Glasera.

Reklama

– Zabudowania młyńskie posiadały elewacje, które nawiązywały wyglądem do kamienic mieszczańskich. Dzięki temu nie wyróżniały się znacząco na tle innych obiektów przy ul. Młyńskiej. Obecna ulica Młyńska nazwę wzięła właśnie od tychże młynów. Po II wojnie światowej działał tu oddział Polskich Zakładów Zbożowych. Obiekty wyburzono w 1967 roku, gdyż planowano tu budowę biurowca dworca kolejowego w ramach budowy kompleksu nowego dworca kolejowego (tzw. kielichów). Ostatecznie biurowiec powstał w zupełnie innym miejscu (przy al. Roździeńskiego 1), a teren przy ul. Młyńskiej przez wiele lat stał pusty – podkreślił radny.

Makowski zawnioskował, żeby miasto spróbowało porozumieć się z inwestorem nowego hotelu w sprawie umieszczenia na elewacji frontowej przyszłego hotelu, tablicy upamiętniającej i przypominającej skąd wzięła się nazwa ulicy Młyńskiej.

Ulica Młyńska w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Makowski nakreślił tez przykładową treść tablicy:

W tym miejscu od około 1860 r. do 1967 r. znajdowały się zabudowania młyna L. Fiedlera i M. Glasera, od których wzięła nazwę ulicy Młyńska”.

Ostatecznie władze Katowic zgodziły się z radnym, że ulica zasługuje na upamiętnienie.

– Miasto wystąpi z prośbą o rozważenie możliwości umieszczenia przez Inwestora, którym jest UBM Development takiej informacji na elewacji budowanego hotelu – stwierdził Waldemar Bojarun, prezydent Katowic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.