Ruszyły konsultacje w sprawie nocnej prohibicji w Katowicach, czyli sprzedaży alkoholu w trzech dzielnicach Szopienicach, Burowcu i Załeżu. W tym ostatnim zaplanowano na dzisiaj spotkanie z mieszkańcami. Zakaz o ile wejdzie w życie nie będzie dotyczył restauracji czy pubów, gdzie spożywa się alkohol na miejscu.

Miasto takie rozwiązanie przetestowało w Śródmieściu i efekty są dobre. Rozwiązanie chwali policja i straż miejska. Nowy możliwości ograniczenia sprzedaży alkoholu poza miejscem przeznaczonym do jego spożycia dały zmiany w przepisach. Katowice te możliwości wykorzystały, podobnie inne miasta.

– Wprowadzenie prohibicji nocnej w Śródmieściu spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Również statystyki policji i straży miejskiej pokazują, że przestrzeń ta stała się bezpieczniejsza, służby notują mniej zgłoszeń w zakresie uciążliwych wykroczeń – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – Po dobrych doświadczeniach ze Śródmieścia mieszkańcy innych dzielnic również zainteresowali się tym tematem. Najczęściej w tej sprawie rozmawiałem z mieszkańcami Burowca, Szopienic i Załęża. Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się z aprobatą lokalnej społeczności. Dlatego zdecydowałem, by temat prohibicji skonsultować  z mieszkańcami. Ich stanowisko będzie dla nas kluczowe w zakresie podjęcia decyzji w tej sprawie – zapowiada prezydent Marcin Krupa.

Reklama

Co ciekawe jeszcze w sierpniu, gdy pisaliśmy, że o wprowadzenie podobnego rozwiązania w Załęzu wnioskowali radni Koalicji Obywatelskiej Patryk Białas, Magdalena Wieczorek i Jarosław Makowski, miasto nie miało takich planów. Zresztą w Szopienicach nocnej prohibicji jeszcze w maju chcieli radni Patrycja Grolik i Dawid Durał.

O podobnym rozwiązaniu mówią też radni dzielnicowi z Dąbrówki Małej.

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu pojawił się w Katowicach na terenie Śródmieścia latem zeszłego roku. Obowiązuje w godzinach od 22.00 do 6 rano. Po roku policja odnotowała o 54% mniej udzielanych pouczeń oraz 29% spadek doprowadzeń do izby wytrzeźwień. Policja podkreśla, że zmniejszył się także proceder występowania uciążliwości związanych ze spożywaniem alkoholu w bramach i podwórzach.

Spotkania z mieszkańcami

W listopadzie w trzech katowickich dzielnicach zaplanowano otwarte spotkania dla mieszkańców z udziałem ekspertów, którzy omówią problemy odnośnie spożywania alkoholu w dzielnicy. Ma dojść też do diagnozy, gdzie problem jest największy.

Mieszkańcy za pomocą ankiety – zarówno tej rozdawanej na spotkaniach, jak i w wersji elektronicznej, będą mogli się opowiedzieć, czy chcą wprowadzenia nocnej prohibicji – tłumaczą urzędnicy.

Konsultacje społeczne są przeprowadzane na terenie Jednostek Pomocniczych nr 7 Załęże i nr 15 Szopienice – Burowiec.  W ich ramach odbędą się trzy otwarte spotkania dzielnicowe.

Dla jednostki pomocniczej Załęże spotkanie zostanie zorganizowane we czwartek 21 listopada w Zespole Szkół i Placówek nr 2 (ul. Zarębskiego 2).

Natomiast dla mieszkańców jednostki pomocniczej Szopienice-Burowiec zostaną zorganizowane dwa spotkania: w środę 27 listopada w Miejskim Domu Kultury “Szopienice – Burowiec” (ul. Hallera 28) oraz czwartek 28 listopada w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Długosza (ul. Lwowska 2).

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.