Powstanie u nas Śląska Dolina Innowacji. „Śląsk może być wzorem dla wielu innych regionów w Europie” – usłyszały władze województwa od Krzysztofa Wójcika z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, która odpowiada za politykę UE odnośnie miast i regionów. Śląsk szykuje się do nowego rozdania funduszy unijnych na lata 2021-2027. Marszałek Jakub Chełstowski zaprezentował wizję rozwoju dla regionu poprzez budowę Śląskiej Doliny Innowacji.

Potencjał regionu oraz zmian w nim zachodzących ocenił Krzysztof Wójcik w trakcie konferencji na temat „Transformacji Regionów Górniczych”, która odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach.

– Śląsk może być wzorem dla wielu innych regionów w Europie. W nowej unijnej perspektywie finansowej województwo śląskie będzie mogło liczyć na znaczące środki wspierające transformację regionu, zarówno z funduszy spójności, jak i innych źródeł – mówił Krzysztof Wójcik. – Polityka spójności dalej będzie ogromna, a Polska otrzyma w tym zakresie największą kopertę. Zaś w tej polityce spójności prawie jedna trzecia środków będzie związana również z transformacją. Na Śląsku przygotowane są dobre projekty, np. przedsięwzięcia służące internacjonalizacji działalności firm, kompleksowej inwentaryzacji terenów zdegradowanych czy stworzenia efektywnego akceleratora biznesowego – dodał.

Reklama

Do naszego regionu ma trafić również część pieniędzy w ramach nowoutworzonego funduszu sprawiedliwej transformacji.

– Przez lata Śląsk był sercem przemysłu, sercem gospodarki Polski. W ostatnich kilkunastu latach tę swoją pozycję bardzo wyraźnie tracił. My jako państwo, jako rząd powinniśmy tę pozycję Śląska odbudować, nie tylko w interesie samego Śląska, ale w interesie całego kraju i program dla Śląska ma w tym pomóc – podsumował minister Jerzy Kwieciński. – Wśród inicjatyw mamy te, które są wyraźnie adresowane do infrastruktury szczególnie transportowej, do infrastruktury związanej z ochroną środowiska. Nowy ważny wymiar, który jest dla nas bardzo ważny to jest polityka klimatyczna, walka ze smogiem, na to przeznaczamy coraz więcej środków. Myślę, że w najbliższych miesiącach dużo uwagi będziemy poświęcać rewitalizacji, ale chcielibyśmy jak najlepiej wykorzystać potencjał Śląska, który tu jest – dodał.

Strategia dla regionu

W regionie trwają właśnie prace nad aktualizacją strategii dla województwa – chodzi o to, aby w dłuższej perspektywie utworzyć i utrzymać dobrze płatne miejsca pracy oraz ściągnąć wartościowych inwestorów.

Władze regionu stawiają się również na poprawę jakości środowiska (m.in. walkę ze smogiem), poprawę jakości przestrzeni publicznej oraz uatrakcyjnienie form spędzania wolnego czasu. Te wszystkie rzeczy wraz z miejscami pracy mają m.in. sprawić, że Śląsk będzie jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. W latach 2008-2018 z regionu ubyło ponad 100 tys. osób – to mniej więcej miasto wielkości Tychów.

– Wizją dla regionu jest budowa Śląskiej Doliny Innowacji, służącej zarówno tradycyjnemu przemysłowi, jak i nowym technologiom. Jesteśmy zdeterminowani, żeby zdecydowanie więcej było projektów innowacyjnych, ciekawych gospodarczo, rozwijających gospodarkę Śląska. Śląska Dolina Innowacji – w oparciu o współpracę z kadrą naukową, z uczelniami, biznesem, samorządem, stroną rządową, agendami naukowymi – to jest przyszłość. – przekonywał podczas debaty dotyczącej Transformacji Regionów Górniczych marszałek Jakub Chełstowski. – Zadaniem regionu jest kreowanie nowoczesnego przemysłu, kreowanie zmiany, bo to jest w interesie wszystkich – ale we współpracy, bo zawsze współpraca przynosi efekty jeśli chodzi o kwestie gospodarcze i społeczne. Nasze region ma wielki potencjał, by – we współpracy z rządem, Komisją Europejską i innymi instytucjami – kreować zmianę gospodarczą województwa. Już widzimy efekty tych zmian – dodaje.

Wróciły pieniądze

Takim dobrym przykładem współpracy jest powrót do regionu środków z dotacji celowej, które zostały odebrane na początku roku. Z tych pieniędzy (prawie 40 mln zł) rząd przekazał 18,5 mln zł na inwestycje drogowe.

– Dzięki temu będą realizowane dwa zadania “Przebudowa DW904 na odcinku 1.2 km od ronda do mostu w m. Rększowice oraz od skrzyżowania z DK1 na długości ok. 170 m w m. Kolonia Poczesna” oraz “Przebudowa DW941 od obwodnicy m. Ustroń do DW942”. Kolejne 18 mln zł zasiliło fundusz kolejowy i zostało przeznaczone na modernizację linii kolejowej Bronów-Bieniowiec-Goleszów-Cieszyn/Wisła Głębce – poinformował Urząd Marszałkowski.

Na tym zadaniu brakowało środków z uwagi na wyższą kwotę wynikającą z przetargów. Dzięki temu możliwa będzie realizacja zadania za kwotę 440 mln zł. Umowa zostanie podpisana w tym tygodniu.

Warto przypomnieć, że Regionalny Program Operacyjny dedykowany walce z niską emisją to kwota 3,5 mld zł. Są to środki przeznaczone między innymi na budowę centrów przesiadkowych czy rozwój transportu niskoemisyjnego. Zarząd województwa śląskiego wynegocjował dodatkowo od rządu 80 mln zł na ten cel. Wsparcie w tym zakresie trafi do 27 gmin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.