fot. InfoKatowice.pl

Dwoje katowickich 80-latków myślało, że współpracuje z policją i przekazało oszustom swoje oszczędności.

83-letnia kobieta przekazała swoje oszczędności oszustowi podającemu się za policjanta, który wcześniej zdobył jej zaufanie, dzwoniąc na telefon stacjonarny i przedstawiając wymyśloną historię o szajce listonoszy.

Reklama

Kolejną ofiarą przestępców jest 82-letni katowiczanin, który również wpadł w sidła oszustów i przekazał im swoje oszczędności. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna przez kilka dni wypłacał swoje oszczędności z banku i przekazywał tej samej oszustce. Pokrzywdzeni byli przekonani, że biorą udział w akcji mundurowych wymierzonej w przestępców, a pieniądze, które oddają rzekomemu policjantowi, będą dobrze zabezpieczone. W rzeczywistości seniorzy padli ofiarą oszustów i stracili swoje oszczędności.

Oszuści stosują różne metody, aby zdobyć zaufanie swoich ofiar. Często podają się za policjanta lub przedstawiciela innych służb. Czasem za członka rodziny. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych. Jedynym celem przestępców podszywających się pod policjantów jest wyłudzenie pieniędzy.

PAMIĘTAJ!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.