Jedna z zatrzymanych kobiet / fot. Policja

Kryminalni z Katowic zatrzymali kolejnych fałszywych policjantów. Tym razem głównie kobiety. To kolejny etap śledztwa przeciwko grupie przestępczej, która dokonywała oszustw tzw. metodą na „policjanta”. Tym razem w ręce śledczych wpadły trzy kobiety oraz jeden mężczyzna. 

Sprawę prowadzą policjanci z Sekcji do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w wyniku realizacji śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Reklama

Zatrzymali na terenie Legnicy i Łodzi trzy kobiety w wieku od 28 do 37 lat i 48-letniego mężczyznę. 

„Jak ustalono, sprawcy działali w okresie od września 2019 do stycznia 2021 roku na terenie całego kraju w zorganizowanej grupie przestępczej. Współpracując z szefem grupy, dzwonili oni do swoich przyszłych ofiar i podając się za policjanta informowali, że znajdujące się na ich kontach bankowych pieniądze są zagrożone. Fałszywy policjant przekonywał swoich rozmówców, że Policja namierzyła szajkę oszustów, jednak by oszczędności były bezpieczne, należy wypłacić je z konta i przekazać stróżom prawa, którzy przechowają pieniądze i oddadzą je po zakończeniu czynności. Po pieniądze w umówione miejsce przychodzili podający się za policjantów wspólnicy 43-latka” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. 

Zatrzymane osoby są podejrzane także o pranie tzw. brudnych pieniędzy, które pochodziły z tego procederu. 

W wyniku przeszukań została znaleziona dokumentacja, którą zabezpieczono jako dowody w sprawie oraz pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.

Do tej pory w sprawie udało się zatrzymać 15 osób, w tym 43-letniego lidera grupy, który przebywał w Wielkiej Brytanii skąd kierował procederem. 

W sprawie nadal trwają czynności, co oznacza, że możliwe są kolejne zatrzymania. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek wysokości 400 tys. zł. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.