Ambitny plan dla Katowic? Opozycja murem za władzami miasta, po tym jak Katowice rozpoczęły starania o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Na poparcie w działaniach ekipa Marcina Krupy może liczyć, bo nawet w razie nie otrzymania tytułu, same starania mogą spowodować wiele pozytywnych zmian w mieście. Tak przynajmniej swoje poparcie tłumaczy szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

O tym, że Katowice powalczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022 informowaliśmy jeszcze w kwietniu. Władze miasta powołały specjalny zespół, który ma pomóc w staraniach o tytuł przyznawany przez Komisję Europejską za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Na taki tytuł mogą liczyć miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

W Studio InfoKatowice.pl, Jarosław Makowski zapowiedział wsparcie dla starań władz Katowic.

Reklama

– W ramach tego programu, nawet jeżeli nam się nie uda zwyciężyć, można zrobić szereg projektów, które podniosą jakość życia w mieście. Podniosą tą świadomość potrzeby posiadania drzew w mieście, zieleni w mieście itd. – mówił Jarosław Makowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. – Ja temu kibicuję żeby była jasność. Uważam, że jeżeli tylko pan prezydent zechce skorzystać z naszych rad czy współpracy, to jesteśmy absolutnie otwarci, gotowi, żeby wspólnie tutaj na rzecz tego tytułu pracować – dodał.

Aplikacja jest oceniana w kilkunastu kategoriach jak m.in. klimat, transport publiczny, hałas, odpady, zieleń w mieście, gospodarka ściekami, transport publiczny, gospodarka energetyczna czy zarządzanie środowiskiem.

Do tej pory żadnemu z polskich miast nie udało się zdobyć tytułu Zielonej Stolicy Europy. Starały się o to m.in. Wrocław i Warszawa.

7 KOMENTARZE

    • Francuska,jej końcowy odcinek.”Tu powstaje katowicki park linowy”. Od lutego UM nic na temat tej budowy nie wie :Wydz. Rozwoju Miasta,Wydz.Ksztaltowania Środowiska,Wydz Budownictwa. Od tamtej pory posesję ogrodzono eliminując pobocze od Francuskiej ,wycięto krzaki,zlikwidowano trawiaste poszycie .Nigdzie nie ma tablicy informacyjnej o budowie,mimo tablic na ogrodzeniu :Teren budowy.Wstep wzbroniony. Samowola a może kolesie,Panie Krupa et C.? Zielone Miasto? Miasto Ogrodów?

  1. Czysta hipokryzja…jak się mają te starania,do zezwoleń na budowe domow (willi)l na terenie Parku Śląskiego,czy pomysł odłożonego w czasie,- pewnie z powodu jesiennych wyborow – budowy 17-to kondygnacyjnego wieżowca z garażami na przy Parku Kosciuszki za COiG-em

  2. Sądzą drzewa na miejscach parkingowych a skutkiem jest jazda w kółko by zaparkować, nie było drzew to przyjechało się gdzie była potrzeba i zaparkowało się. No i gdzie tu ekologia? Miasto jest miastem a nie lasem ! Jak już chcecie sądzić drzewa to nie ograniczajcie miejsc parkingowych !

  3. A warsztaty samochodowe dalej będą się ogrzewać przepracowanym olejem, który mają po wymianie z naszych samochodów. Tym samym będą nas truc nadal, a miasto nic… Można dzwonić to albo nikt nie przyjedzie, albo SM powie, że ten zgłaszał na Pana…

  4. Ciekawe jak się maja plany zabudowy dla mega 6 kondygnacyjnego biurowca na terenie części lotniska Muchowiec (2 hektary) róg ul. Francuska/Lotnisko. Miasto przystąpiło do zmiany uwarunkowań przestrzennych na wniosek dewelopera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.