Reklama

W sobotę w Katowicach odbył się Piknik Militarny zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Piknik otworzył premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Beata Szydło wraz z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, którzy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

Piknik Militarny rozpoczął pokaz musztry Orkiestry Wojskowej, potem występ mażoretek Akcent z Miejskiego Domu Kultury w Katowicach następnie pokaz grupy rekonstrukcyjnej z Wodzisławia Śląskiego Piechota Herr. Momentem kulminacyjnym był występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk z koncertem pieśni patriotycznych. W programie przewidziano także pokaz dynamiczny Policji, pokaz psa Służby Skarbowo – Celnej oraz występ orkiestry górniczej.

Reklama

Główną atrakcją Pikniku była prezentacja sprzętu militarnego – na stoiskach znalazły się m.in. Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak”, czołg PT 91 Twardy, samobieżny moździerz Rak oraz wyrzutnia rakiet Poprad. Marszałek Chełstowski, jako główny koordynator wydarzenia dziękował wszystkim służbom za zaangażowanie w organizację Pikniku, który zgromadził tysiące mieszkańców regionu.

Do delegacji rządowej wiceminister i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się europosłowie, parlamentarzyści, samorządowcy oraz reprezentanci służb mundurowych.

– Lekcja jaką zostawili nam powstańcy to nie tylko lekcja historii, ale także lekcja przyszłości. Polska to wybór, często trudny wybór. Powstańcy mieli do wyboru potężne państwo, gdy u wrót Warszawy stała armia bolszewicka i w momencie zagrożenia opowiedzieli się za polskością. Marzenia się nie spełniają, marzenia spełniają ludzie. Jesteśmy wdzięczni powstańcom za tę lekcję, że Polska to wielki wybór – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że Wojciech Korfanty mówił, że Polska nie jest taka do końca o jakiej sobie zamarzyliśmy, ale dodał, że będziemy wszyscy starać się i pracować, po to żeby była coraz lepsza. „I to też jest dla nas lekcja III RP i państwa, które staramy się by było coraz silniejsze, lepsze dla wszystkich” – powiedział Morawiecki.

-To wielka radość, że możemy świętować te wyjątkowe wydarzenia. W czwartek pociąg powstańczy dotarł do Warszawy i ofiarowaliśmy sztandar powstańczy „Tobie Polsko” prezydentowi RP. Cieszę się, że dziś Państwo są z nami to prawdziwy symbol łączności w stulecie Powstań Śląskich. Ojcem prawdy jest czas, a Śląsk jest polski – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej i współudziale miasta Katowice.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.