Reklama

Prezydent przyjechał na konferencję elektryczną hulajnogą. Marcin Krupa na Twitterze pochwalił się swoją „Teslą”, kpiąc z doniesień medialnych na temat możliwego zakupu tego samochodu. – Mieszkańcy od jakiegoś czasu widują mnie na elektrycznej hulajnodze. Przedstawiam Wam moją „Teslę” – napisał prezydent. Przypomnijmy – miasto chce wydać nawet 630 tys. zł na dwa nowe samochody osobowe, w tym jeden elektryczny. Jedną z możliwych opcji jest właśnie Tesla, ale to dopiero określi postępowanie przetargowe. We wtorek prezydent Katowic zapowiedział akcję informacyjną dla kierowców w Strefie Kultury, bo ci parkują gdzie popadnie. Będą też zmiany w polityce parkingowej na terenie Katowic.

Urzędnicy dzisiaj skończą wieszać muszki na znakach w Strefie Kultury – tych zresztą pojawi się więcej. Muszki mają przypominać o miejscu, w którym znajdują się kierowcy. W końcu parking w tym rejonie jest przeznaczony dla NOSPR, MCK, Spodka i Muzeum Śląskiego. Inwestycja w te tereny pochłonęła ponad miliard złotych. Muszki, dodatkowe znaki i ulotki to trzon akcji. „Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury”.

Reklama

– Strefa Kultury jest naszą wizytówką. Chętnie chwalimy się obiektami, których architektura doceniana jest na całym świecie. Dlatego jesteśmy zdeterminowani w regularnych kontrolach tego miejsca i  podejmujemy kolejne działanie przeciwko rozjeżdżaniu zieleni, zastawianiu chodników i drogi rowerowej. Cieszymy się, że większość kierowców szanuje to miejsce, natomiast wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy prawa, rozjeżdżają zieleń. Dlatego akcja informacyjna, którą dzisiaj rozpoczynamy ma na celu przypomnieć kierowcom o kulturalnym zachowaniu – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pomimo próby ocieplenia wizerunku prezydenta – nadszarpniętego planowanym wydatkiem na samochody, który odbił się szerokim echem w mediach – trudno sobie wyobrazić Marcina Krupę na elektrycznej hulajnodze. Przynajmniej w dłuższym okresie niż na potrzeby zaprezentowania się dziennikarzom na konferencji prasowej.

Zresztą łatwo w naszym archiwum zdjęciowym znaleźć fotografie prezydenckiej Skody Superb zaparkowanej przed Willą Goldsteinów, w której odbywała się konferencja prezydenta Katowic. To wcale nie tak daleko od gmachu Urzędu Miasta Katowice.

Kulturalny parking

Akcja „Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury” to z jednej strony nowe tabliczki informacyjne na terenach zielonych, które były zastawiane przez kierowców, z drugiej strony muszki, które pojawiają się na znakach drogowych. W sumie montaż 30 muszek i 50 tabliczek zakończy się w środę w godzinach porannych. Dodatkowo straż miejska przeprowadzi akcje ulotkową, z których kierowcy dowiedzą się o możliwych konsekwencjach złego parkowania.

Muszka w Strefie Kultury / fot. UM Katowice

– Kierowcy pozostawiający samochód na trawniku muszą się liczyć z mandatem do 500 zł lub grzywną nawet do 1000 zł. W przypadku gdy samochód pozostawimy na przejściu dla pieszych to mandat do 300 zł i 1 punkt karny, natomiast niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymywania się lub zakazu postoju oraz zastawianie dróg rowerowych i chodników to mandat do 100 zł i 1 punkt karny – wylicza Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej, który jednocześnie przypomina, że teren Strefy Kultury jest objęty specjalnym nadzorem strażników. – Staramy się reagować na bieżąco, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie być w każdym miejscu. W przypadku łamania przepisów prawa podejmujemy czynności. W tym roku było to 323 interwencji, które w 196 przypadkach zakończyły się nałożeniem mandatu – dodaje.

Koszt realizacji akcji informacyjnej to 12,4 tys. zł. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na sposób parkowania, często niestety na terenach zielonych, których rekultywacja sięga nawet 20 tys. zł.  Ma też przypomnieć, że parking jest dedykowany dla tych, którzy korzystają z obiektów znajdujących się w Strefie Kultury.

– Obecnie urząd miasta jest na etapie przygotowywania nowej polityki parkingowej dla Katowic, której ważną częścią będzie transport zrównoważony – w tym budowa centrów przesiadkowych z parkingami, a także zmiany w strefie płatnego parkowania, a także wprowadzenie karty mieszkańca, która będzie zapewniała m.in. tańsze parkowanie. Droższy parking dla osób spoza Katowic, wraz z powstającymi centrami przesiadkowymi, ma stanowić element polityki transportowej ukierunkowanej na zachęcanie gości do podróżowania do Katowic komunikacja publiczną – wyjaśniają katowiccy urzędnicy.

Na sesji przekonywali, że to nie “fanaberia”. Radni przegłosowali 630 tys. zł na dwa samochody osobowe

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Panie komendancie, w kwestii parkowania na trawie w Strefie Kultury staracie się reagować szybko? Jakiś czas temu na trawniku przed Centrum Kongresowym zaparkowało kilkanaście samochodów – towarzystwo udające się na występ baletu (!). Zadzwoniłem do pańskich podkomendnych i usłyszałem, że nie ma wolnych radiowozów i nikt nie przyjedzie. Dziękuję serdecznie za pomoc!

    • U nas auta wjeżdżaly pod zakaz i nasze domy, gdzie jesteśmy zwolnieni odpowiednią tabliczka, mistrzunio że straży miejskiej nie dość że nie ukarał winnych, to stwierdził że nas też nie ukarze gdyż wymyślił sobie konieczność posiadania zezwoleń przez spółkę mieszkaniowa. Katowicka straż miejska, delikatnie mówiąc jest niekompetentna i nie zna się na przepisach. Olewaja zgłoszenia maja mieszkańców w d00pie.

  2. Mają być darmowe miejsca parkingowe w centrum! Żadnych opłat!!
    Albo ucierpią na tym mieszkańcy osiedli np Koszutka albo Gwiazdy bo tam wpakuje im swojego grata!
    Miasto ma współpracować z kierowcami a nie terrorem zmuszać ich do autobusów!

  3. Jak traktować poważnie, dorosłego faceta na hulajnodze ? Na domiar złego, prezydenta dużego miasta. Elektryczna hulajnoga, elektryczne autko za czterysta tysięcy? Zabawny facecik. Dzieci go wybrały?

  4. Uważam że to jest skandal. Ludzie wybrali tych ludzi by im służyli i zarządzali miastem a nie wozili tyłki luksusowymi samochodami. Miasto to nie jest prywatna firma by sobie szastać pieniędzmi z budżetu jak własnymi i jeszcze do tego dorabiać ideologię…spokojnie mogliby zakupić jakieś podstawowe wozidła i włos by z głowy nikomu nie spadł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.