Marszałek Jakub Chełstowski i przedstawiciele Komisji Europejskiej / fot. Śląskie.pl

Komisja Europejska w Parku Śląskim. Rewitalizacja pochłonie kilkaset milionów złotych. Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej odwiedzili Park Śląski. Wizyta miała związek z rozpoczęciem procesu rewitalizacji tego terenu.  Potężna kwota na jej przeprowadzenie – aż 266 mln zł, pochodzi ze zwrotów unijnych pożyczek udzielanych w poprzedniej perspektywie w ramach Inicjatywy JESSICA.

W Parku pojawili się Wolfgang Muncha – zastępca kierownika działu ds. Polski i Krzysztof Wójcik – przedstawiciel działu ds. Polski, mieli okazję obejrzeć ponad 600 ha obszar, położony w samym centrum aglomeracji.

– Mamy ambitne plany związane z rewitalizacją tego wyjątkowego miejsca na mapie regionu, chcemy przywrócić mu dawną świetność i blask, ale także nadać nowe funkcje, wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości. Nie ma lepszej okazji do rozmowy o modernizacji parku, niż wizyta w nim i dostrzeżenie potencjału, który w nim drzemie – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Budowę Parku Śląskiego rozpoczęto w 1950 roku, a w pełni zaczął funkcjonować w latach 70tych. Do dzisiaj jest uznawany za jedną z pierwszych i najlepszych rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad milion drzew, 17 ha powierzchni zbiorników wodnych i 80 km alejek. Park rocznie odwiedza ok. 3 mln gości.

Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej była okazją do zaprezentowania walorów tego miejsca, ale również do rozmów o możliwościach finansowania, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w Parku, jak i szanse pojawiające się w jego otoczeniu.

Narzędziem, które oferuje wsparcie dla rewitalizacji Parku Śląskiego jest również inicjatywa Komisji Europejskiej, skierowana do regionów górniczych będącym w transformacji. Województwo Śląskie uczestniczy w tej Inicjatywie jako jedyny, pilotażowy region z Polski.

Obecny mechanizm finansowania prac rewitalizacyjnych obejmuje m.in. modernizację alejek spacerowych, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ale również nowe aranżacje przestrzeni Rosarium, kanału regatowego czy utworzenie akademii bioróżnorodności. Istotnym elementem planowanych zmian jest również kompleksowa modernizacja hali Kapelusz oraz Planetarium, któremu zostanie nadana unowocześniona funkcja obiektu o walorach edukacyjnych.

Modernizacja Parku Śląskiego ma zakończyć się w 2023 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 10 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.