Aparthotel : Plan rozmieszczenia budynków A-D. Na czerwono ścieżka rekreacyjna / fot. InfoKatowice.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze umorzyło odwołanie miasta w sprawie decyzji środowiskowej dla Muchowca, którą też wydało miasto. Co oznacza, że inwestor Aparthotelu, który chciałby tam budować obiekty będzie miał szansę na realizację inwestycji – musi uzyskać pozwolenie na budowę. SKO stwierdziło, że miasto nie może samo na siebie się skarżyć.

Decyzja środowiskowa została podjęta na podstawie planu miejscowego przyjętego w 2016 roku. Gdy dowiedzieli się o niej mieszkańcy, to wywołała burzę w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

– Nie dopuścimy do realizacji tej inwestycji w Dolinie Trzech Stawów – pisał wtedy Marcin Krupa. –  Podległe mi służby popełniły błąd – decyzja została podjęta pochopnie, bez uwzględnienia wszystkich istotnych uwarunkowań – dodał Krupa. Następnie już po wyborach zwolnił naczelniczkę Wydziału Kształtowania Środowiska.

Ostatecznie SKO stwierdziło, że Miejski Zarząd Ulic i Mostów, który zaskarżył decyzję wydaną przez miasto, nie mógł tego zrobić. Bo miasto nie może samo siebie skarżyć, a MZUiM nie jest stroną w postępowaniu.

– Organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, nie jest uprawniony do wniesienia od niej odwołania do organu wyższego stopnia – czytamy w decyzji SKO.

Zdaniem kolegium orzekającego MZUiM „nie posiada samodzielnego odrębnego interesu w tym postępowaniu”. MZUiM natomiast argumentował, że droga zarządzana przez jednostkę jest w sąsiedztwie inwestycji, przez co ta będzie na nią oddziaływała.

SKO umorzyła sprawę nie rozpoznając merytorycznie skargi MZUiM, która formalnie nie powinna być w ogóle złożona.

W ramach inwestycji – jak informowaliśmy w zeszłym roku – planowano budynki kompleksu hotelowego o maksymalnej wysokości 9,79 m. W sumie 4 dwukondygnacyjne budynki (w tym dwa podwójne) z garażami podziemnymi. To właśnie wokół nich mają powstać siłownie plenerowe, place zabaw i parkingi. W sumie naziemnych miejsc parkingowych planowano 69.

W sumie architekci z Genius Loci mówili o 130 apartamentach, które mogą mieć powierzchnię od 40 do 150 m. kw. każdy. W planach jest około 280 miejsc parkingowych.

Jeżeli inwestor uzyska zgodę na budowę, zanim radni zmienią plan miejscowy – to wtedy inwestycja będzie mogła powstać.

Magistrat może się odwołać od decyzji SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ma na to 30 dni.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.