Spodek / fot. Erdem YILDIZ

W Katowicach trwa Szczyt Klimatyczny, gdzie w teorii mają odbywać się rozmowy na temat zmian dla lepszego klimatu. W praktyce zabrakło największych głów państw – nie przyjechał prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Rosji Władimir Putin, czy kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Katowicach też nie pojawi się znany aktor, Leonardo DiCaprio, który nie został zaproszony przez polski rząd. Przyjechali za to zagraniczni dziennikarze i obraz naszego kraju i Katowic nie jest tak kolorowy jak spot promujący Szczyt Klimatyczny.

Jednym z elementów Szczytu Klimatycznego, ważnym dla władz Katowic jest promocja miasta – w tym przypadku na skalę globalną i faktycznie, nazwa “Katowice” pojawia się w największych zagranicznych mediach.

Jak podaje TVN24 szwedzki dziennik “Dagens Nyheter” brutalnie opisuje Katowice jako miasto, w którym czuć zapach węgla w powietrzu. „Tu jest najgorsze powietrze w Europie: życie w Katowicach jest równoznaczne z wypalaniem rocznie 1711 papierosów” – podkreśla w swojej relacji dziennikarz cytowany przez TVN24. Z Katowic – a przynajmniej z jego centrum – zniknęło uczucie sowieckiej szarości, a miasto promuje się jako mekka dla hipsterów z różnego rodzaju imprezami, co nie jest w stanie przykryć zapachu unoszącego się w powietrzu.

Reklama

To jednak nie jedyna relacja z Katowic. Washington Post opublikował relację ze Szczytu Klimatycznego przygotowaną przez agencję Associated Press. To o tyle ważne, że to przekaz, z którego skorzysta większość zagranicznych mediów.

– Gdy polski rząd twierdzi, że Katowice są w trakcie przemiany w zielone miasto, kominy elektrowni pompują słupy dymu w nudne grudniowe niebo, a monitoring pokazuje podniesiony poziom zanieczyszczenia powietrza – pisze Washington Post za Associated Press.

W innym materiale Washington Post podaje, że Polska to ciągle kraj, który stawia na energię pozyskiwaną z węgla, a plany rządu, aby do 2050 rok uzyskać w naszym kraju neutralność klimatyczną (redukcję emisji CO2) mało realne.

New York Times natomiast opublikował materiał, w którego tytule Katowice zostały nazwane „miastem węgla”. Times podkreśla, że Polska po raz trzeci gości Szczyt Klimatyczny i ciągle jest uzależniona od węgla. To on dostarcza nam około 80 procent energii. „Jest jednym z głównych źródeł zatrudnienia i narodowej dumy” – pisze dziennik.

Do 2030 roku Polska ma pozyskiwać 60 procent energii z węgla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.