ŚPR ma „Program dla Katowic”. Zbuduje parking podziemny na Placu Sejmu Śląskiego, tramwaj pojedzie pod Rynkiem, a szalet zniknie 

Artur Maciaszczyk

ŚPR ma „Program dla Katowic”. Dzisiaj Śląska Partia Regionalna zaprezentowała swój „Program dla Katowic” , a także wizję prezydentury Ilony Kanclerz, kandydatki partii na fotel prezydenta Katowic. Regionaliści chcą budowy wielopoziomowych parkingów w centrum miasta, stawiają na transport kolejowy i chcą w dłuższej perspektywie puszczenia linii tramwajowej pod Rynkiem w Katowicach, zburzenia słynnego pawilonu C4, w którym mieści się szalet publiczny i stworzenia parku centralnego w tym rejonie Katowic.

Ilona Kanclerz chce swoją prezydenturę oprzeć na trzech filarach: partnerstwie z mieszkańcami, poprawie jakości życia i rewolucji w zarządzaniu miastem. Wśród priorytetów wyróżnia bezpieczeństwo, czyste powietrze, odwrócenie trendów demograficznych i walkę z wykluczeniem. Chce budowy linii tramwajowej pod płytą Rynku oraz stworzenia na nim „central parku”. To wiąże się z likwidacją Pawilonu C4 – to w nim mieści się szalet miejski i restauracja.

Reklama

– Katowiczanie chcą przywrócenia tej osi widokowo-urbanistycznej i będziemy zmierzać w tym kierunku. Oczywiście nie dzisiaj, bo działamy zgodnie z prawem, poczekamy te 5 lat aż skończy się umowa na wynajem. Myślę, że przez te 5 lat ten niezbyt trwały budynek będzie nadawał się do rozbiórki – mówi Ilona Kanclerz i zapowiada, że na tramwaj przejeżdżający pod Rynkiem oraz park centralny będziemy musieli poczekać.

– Mówimy tutaj o wymiarze czasowym dwóch dekad przynajmniej, bo to wymaga badań i analiz – podkreśla kandydatka.

Parkingi, parkingi, parkingi

ŚPR chce  budowy wielopoziomowych parkingów w Katowicach. Jeden podziemny miałby powstać w rejonie Placu Sejmu Śląskiego, kolejny na osiedlu Paderewskiego.

– Wiemy jaka jest sytuacja w mieście, więcej samochodów zarejestrowanych niż parkingów – mówi Aleksander Uszok, kandydat na radnego. – Chcemy w pierwszej kolejności skupić się na potrzebach tych, którzy już w tej chwili w tym mieście mieszkają  – dodaje.

ŚPR chce, aby „Podstawowa Sieć Połączeń Rowerowych” była gotowa do 2020 roku. Wśród postulatów ugrupowania znalazł się też rozwój linii kolejowej w kierunku Tychów oraz koordynacja rozkładów pociągów i KZK GOP. Przedstawiciele ŚPR chcą też rozwijać system wypożyczania rowerów wraz z budową zadaszonych parkingów rowerowych w centrum miasta. O to ostatnie wnioskowali kilka lat temu radni Ruchu Autonomii Śląska.

W odniesieniu do Rad Jednostek Pomocniczych program ŚPR zawiera przywrócenie pieniędzy radom, w zależności od ilości mieszkańców dzielnicy oraz powołania brakujących rad na terenie Katowic. Takiej brakuje m.in. na terenie Śródmieścia, w powołanie właśnie rady dla centrum wcześniej zaangażowała się właśnie Ilona Kanclerz.

Śródmieście+ to program, w ramach którego mają być systematycznie remontowane i odnawiane pustostany. Mają zwiększyć pulę mieszkań adresowanych do młodych ludzi. Partia postuluje także zwiększenie liczby terenów zielony w Katowicach oraz wybiegów dla psów. Chce też zadrzewiania ulic i zapowiada zapewnienie finansowania dla bibliotek na odpowiednim poziomie, tak żeby nie musiały ratować się budżetem obywatelskim.

W Programie dla Katowic zapisano także współfinansowanie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego dodatkowych lekcji języka obcego w szkołach podstawowych. Zupełną transparentność wydatków miasta i miejskich instytucji, a także znaczące ograniczenie wydatków na promocję i przeznaczenie tych pieniędzy na potrzeby mieszkańców.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 11 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.