Uczestnicy debaty/ fot. mat. pras.
Reklama

Komunikacja miejska przegrała z rowerzystami i samochodem. W murach Zespołu Szkół im. Tomasza Klenczara w Katowicach-Kostuchnie odbyła się debata oksfordzka poświęcona przyszłości transportu w mieście. Starli się ze sobą uczniowie z trzech katowickich podstawówek oraz gospodarze szkoły, ale najpierw sprawdzono jak najszybciej można dostać się na miejsce debaty. Autobus był daleki od wygranej.

Znana przede wszystkim z organizacji wyścigów różnych środków transportu grupa GOPgear nie mogła powstrzymać się, by zweryfikować, jak najdogodniej dostać się na miejsce debaty, na Kostuchnę. Zdaniem niektórych południowe dzielnice Katowic jawią się jako swoisty „koniec świata” jeśli chodzi o skomunikowanie zewnętrzne.

Reklama

– Różne warianty dojazdu autobusem do szkoły przegrały z kretesem nie tylko z samochodem, ale także z dwoma rowerzystami, z których każdy jechał inną trasą – informują przedstawiciele GOPgear.

Sam wyścig był oczywiście ciekawy, ale prawdziwe emocje zaczęły się wraz z losowaniem tematów i kolejności uczestników.

Rozprawiano kolejno o: komunikacji darmowej, upowszechnianiu roweru jako środka transportu i eliminowaniu samochodów z centrów miast. Trzyosobowe zespoły losowały, czy będą bronić danej tezy czy też ich zadaniem będzie jej podważanie.

– To ważne, że nikt nie wiedział, czy będzie na przykład optował na rzecz wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich czy raczej przypadnie mu rola tego, który będzie przedstawiał wady takiego pomysłumówi Damian Szmyt, dyrektor Technikum nr 15 im. T. KlenczaraDzięki temu każdy musiał się bardziej kompleksowo przyjrzeć tematowi – dodaje. A trzeba przyznać, że określenie „Young Stars” w tytule debaty wcale nie było na wyrost – młodzi ludzie zaskakiwali celnością argumentów, nieszablonowym podejściem i wnikliwą analizą.

Miło było słyszeć w kuluarach opinie, że dobrze, że ktoś wyszedł poza szablon konkursów przyrodniczych i ekologicznych, że podejmuje się tematy bliskie każdemu człowiekowi, takie codzienne. Nauczyciele podkreślali, że udział w takiej debacie to dla wielu uczniów znacznie lepsza lekcja niż powtarzanie formułek z podręczników – trudno się nie zgodzić, wszak oprócz wiedzy transportowej w ten sposób nabywa się umiejętności dyskusji, słuchania drugiej strony czy nawet odpowiedniej intonacji głosu.

Świeże spojrzenie

-Młodzi byli świetni – komentuje na gorąco prowadzący debaty Bartosz Mazur – Choć pracuję w szeroko rozumianym transporcie już kilkanaście lat, każde świeże spojrzenie jest inspirujące. Aż żałuję, że przez rolę arbitra nie mogłem zadawać pytań.

Pomysłodawcą zorganizowania wydarzenia była Mateusz Starzyczny – członek formacji GOPgear, a równocześnie uczeń technikum w Kostuchnie.

Moja szkoła zawsze była kojarzona z górnictwem, ale teraz jest coraz większy nacisk na inne kierunki, także transportowe. Chciałem zrobić coś, co by „rozruszało” te specjalnościmówi pomysłodawca. Udało się wyśmienicie, a zaangażowanie młodszych koleżanek i kolegów Mateusza każe właśnie wśród nich szukać przyszłych kadr zarządzających transportem w Metropolii i w regionie.

Ostateczny werdykt jury był bardzo trudny. Finalnie, po trudnym boju, pierwsze miejsce zajęła ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Katowicach-Piotrowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.