Porzucone auto, usunięte przez Straż Miejską w 2017 roku / fot. Straż Miejska Katowice

Mieszkańcy Katowic w  krótkim czasie zgłosili urzędnikom 77 porzuconych pojazdów i prawie 200 dzikich wysypisk. Do tego 74 przypadki niedziałającego oświetlenia miejskiego i ponad 280 przypadków uszkodzonych jezdni i chodników. To pokłosie uruchomionej w Katowicach aplikacji Naprawmyto.pl, która czekała lata na wprowadzenie w naszym mieście. Współtworzyło ją m.in. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” z Katowic.

Już ponad 1200 spraw do naprawy zostało zgłoszonych za pośrednictwem aplikacji Naprawmyto.pl w Katowicach od chwili jej uruchomienia. Najwięcej dotyczy infrastruktury drogowej, dzikich wysypisk i graffiti. Jak zaznaczają urzędnicy najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Szopienic, Burowca i Śródmieścia. Rozwiązano pozytywnie już przeszło 300 alertów.

Aplikacja Naprawmyto.pl, służąca do zgłaszania „usterek” w mieście, ruszyła w Katowicach 13 kwietnia. Do najpopularniejszych kategorii usterek należą: uszkodzone jezdnie i chodniki (281), dzikie wysypiska (191), zniszczona zieleń (143), graffiti (137), uszkodzona studzienka/wpust (130), niedziałające oświetlenie (74), znaki drogowe (80) i porzucone pojazdy (77).

– Bardzo cieszy mnie tak duże zainteresowanie aplikacją. To znaczy, że mieszkańcy chcą wspólnie z nami naprawiać miasto i że nam zaufali. Duża aktywność w dzielnicach objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji pokazuje, że mimo problemów, ludzie chcą tam działać na rzecz lokalnej społeczności. Naprawmyto.pl okazało się więc świetnym narzędziem rewitalizacji społecznej – mówi prezydent Marcin Krupa.

Już kilka lat temu Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej “Bona Fides”, które współtworzyło aplikację proponowało katowickim urzędnikom skorzystanie z niej. Było to jeszcze za prezydentury Piotra Uszoka, ostatecznie wprowadził ją jego następca Marcin Krupa.

– Cieszy fakt, że urzędnicy w końcu korzystają z dobrych rozwiązań, co prawda zaproponowanych już lata temu, ale lepiej późno niż wcale – mówi Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides.

Bardzo aktywni w systemie okazali się mieszkańcy Szopienic i Burowca, skąd pochodzi najwięcej zgłoszeń. Nie próżnują też mieszkańcy Śródmieścia, Koszutki, Zawodzia, Bogucic czy osiedli: Witosa, Tysiąclecia i Paderewskiego. Na południu aktywni są mieszkańcy Ochojca, Piotrowic i Kostuchny, mają jednak wiele do nadrobienia w stosunku do liderów z północy.

Jeden z użytkowników ma już na koncie 140 alertów. Kilku innych aktywistów zgłosiło po kilkadziesiąt problemów ze swojej dzielnicy. Dużo jest zgłoszeń od lokalnych inicjatyw obywatelskich i rad jednostek pomocniczych.

Codziennie zgłaszanych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu spraw i urzędnicy mają z tym sporo dodatkowej pracy.  Konieczne jest zawsze ustalenie właściciela terenu, oględziny „usterki” na miejscu, a następnie wykonanie naprawy.

– Dlatego tak ważne jest dopracowanie zgłoszenia i dodanie zdjęcia, a najlepiej dwóch – z bliska i z perspektywy, żeby służby miejskie bez trudu mogły ustalić miejsce „usterki” i skutecznie zadziałać. Zdarzają się bowiem pomyłki a czasami naprawa jest niemożliwa. Również rejestrowanie się użytkowników w systemie jest pomocne, żeby w razie potrzeby można było się z nimi kontaktować i doprecyzować temat zgłoszenia – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych. Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać ze specjalnych przywilejów – system wysyła im automatyczne powiadomienia o kolejnych etapach działania służb miejskich.

W przypadku, gdy teren nie jest miejski, mieszkaniec dostaje jasny komunikat, co w tej sprawie zostało zrobione. Czasami jest to wysłanie skanu alertu do zarządcy terenu z prośbą o zajęcie się sprawą, czasami – jak w przypadku dzikich wysypisk – Straż Miejska lub Wydział Kształtowania Środowiska wzywają prywatnego właściciela do posprzątania terenu. Jeśli jakaś sprawa nie może zostać rozwiązana za pomocą Naprawmyto.pl, np. jest związana z większą i kosztowną inwestycją, mieszkaniec również jest o tym informowany.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.