Logo miasta (serce) w lesie / fot. UM Katowice

Dzisiaj mieszkańcy mogą sadzić drzewa w Katowickim Parku Leśnym. Przez cały tydzień sadzono drzewa w Katowickim Parku Leśnym. Z wyliczeń Urzędu Miasta Katowice wynika, że ten rejon ma się wzbogacić o 16 tys. drzew w tym tygodniu. Do tej pory leśnikom pomagały dzieci z katowickich szkół, dzisiaj w akcję mogą włączyć się wszyscy chętni.

W tym roku w ramach przebudowy drzewostanu w Nadleśnictwie Katowice, posadzonych zostanie w Katowicach 185 tys. sztuk drzew.

– Elementem cyklu życia lasu jest naturalny proces zastępowania drzew starych przez młode. Wykorzystujemy ten proces, aby powrócić do pierwotnej struktury górnośląskich lasów, która została zaburzona w XIX wieku wskutek działalności człowieka. Po 1945 roku sosny i świerki, gatunki których drewno było wyjątkowo chętnie wykorzystywane do zabezpieczania podziemnych chodników górniczych, zajmowały prawie 80 proc. powierzchni leśnej. Dzisiaj, dzięki realizacji takich działań jak m.in. w oddziale 5d Leśnictwa Muchowiec w Katowickim Parku Leśnym, stanowią już zaledwie 34 proc.  – mówi Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice. – Obecnie realizujemy już kolejny 10-letni Plan Urządzenia Lasu, który ma pozwolić na spełnienie przez lasy katowickiego nadleśnictwa wszystkich postawionych przed nimi funkcji społecznych, przyrodniczych i gospodarczych m.in. dzięki dostosowaniu ich gatunków do lokalnych warunków – dodaje.

Specjalną oprawę ma odnowienie 2,5-hektarowej działki u zbiegu ulic Zgrzebnioka i Gawronów. Dzisiaj tj. w sobotę (21 kwietnia) w godz. 9.00-13.00 swoje drzewo, np. dąb, lipę czy jawor posadzić będzie mógł każdy zainteresowany. W sumie las, z którego chętnie korzystają tysiące mieszkańców, wzbogacony zostanie o 16 tys. młodych drzew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.