Jakub Chełstowski i ranking podróżników / fot. InfoKatowice.pl

Radny zrobił ranking podróżników. Gdzie wyjeżdżali zastępcy marszałka? Odwiedzali w ramach swoich obowiązków różne strony świata, oczywiście w służbie na rzecz regionu. Tyski radny PiS Jakub Chełstowski wystąpił w trybie dostępu do informacji publicznej o wyjazdy w latach 2015-2017. Na tej podstawie ułożył „ranking podróżników”. Na podium znalazły się wyjazdy do Las Vegas, Teheranu i Szanghaju.

Ranking radny opublikował na swojej stronie internetowej i na Facebooku, okraszony opisem: „Viva Las Vegas”. Wyjazdy do Niemiec, Węgier, Rumunii czy Anglii go nie zdziwiły. Natomiast pojawiły się lokalizacje, które budzą zainteresowanie.

Reklama

– Wszystkim wydaje się, że Urząd Marszałkowski naszego województwa to nudy i papierki. Okazuje się, że członkowie zarządu potrafią sobie umilać czas bardzo ciekawymi wyjazdami zagranicznymi – napisał Jakub Chełstowski na swojej stronie internetowej. – Ku mojemu zaskoczeniu Marszałek Saługa bardzo wstrzemięźliwie podchodził do wyjazdów zagranicznych. Jednak jego zastępcy i członkowie zarządu mieli inne podejście do sprawy i chętnie podróżowali za publiczne pieniądze na różne kontynenty. W oparciu o lekturę tych dokumentów opracowałem ranking najlepszych podróżników naszego województwa – dodał.

Ranking sporządzony przez Jakuba Chełstowskiego

Na pierwszym miejscu znalazł się Kazimierz Karolczak (obecnie szef Metropolii, wcześniej zastępca marszałka). Karolczak odwiedził Las Vegas. Drugi na podium znalazł się wicemarszałek Michał Gramatyka za wizytę w Chinach – ta odbyła się w grudniu 2017 roku. Gramatyka odwiedził Szanghaj. Podium rankingu zamyka Stanisław Dąbrowa, który odwiedził Iran, konkretnie Teheran/Kazwin.

– Jestem ciekaw ile kosztowały podatnika te zagraniczne wojaże. Złożyłem w tej sprawie kolejne wnioski w trybie dostępu do informacji publicznej i czekam na odpowiedź. Przecież wyjazdy do Las Vegas to dla naszego województwa absolutnie priorytetowa sprawa – ironizował Chełstowski.

Ile kosztowały te konkretne wyjazdy zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim, chcieliśmy też wiedzieć co konkretnego z nich wynikło. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że wyliczenie kosztów to nie taka prosta sprawa, ponieważ nie wszystkie pokrywał budżet województwa – czasami płacono tylko np. za bilety lotnicze, diety, a pobyt na miejscu finansowała inna instytucja lub organizator wydarzenia. Na konkretne wyliczenia musimy poczekać.

Viva Las Vegas

Wizyta w Nevadzie / fot. Urząd Marszałkowski

Do dyskusji na profilu radnego Chełstowskiego włączył się Kazimierz Karolczak, w rankingu nr 1. Wizyta w Las Vegas odbyła się między 18-26.06.2016 roku.

–  Proszę trochę poczytać o Nevadzie i podpisanym porozumieniu z tym regionem. Byłem również w Indiach i to dwa razy. Również dopiąłem podpisanie porozumienia, zresztą w obecności ministrów Marka Magierowskiego i Grzegorza Tobiszowskiego. Porozumienia służą budowaniu relacji gospodarczych pomiędzy firmami obecnymi w woj. śląskim. Wizyty zawsze razem z uczelniami wyższymi i przedstawicieli biznesu. Zawsze z udziałem i wsparciem pracowników MSZ. Rozumiem populizm i to ten z tych tanich bo wybory blisko ale po co się od razu kompromitować niewiedzą jak powinno działać województwo i jego władze? – napisał radnemu na Facebooku Kazimierz Karolczak.

–  Teraz poproszę Pana o informację w następujących kwestiach: 1. O ile wzrosły dochody własne naszego województwa w związku z ta wizytą w Las Vegas/San Francisco? 2. O ile wzrosło PKB naszego województwa w związku z tą wizytą? 3. Kto ulokował na Śląsku jakąś inwestycję w związku z Pańską wizytą w Las Vegas/San Francisco? 4. Proszę przedstawić jakiekolwiek dokumenty, który potwierdzą że ten wyjazd przyniósł naszemu regionowi korzyści materialne – dopytywał Chełstowski przewodniczącego Karolczaka.

Karolczak stwierdził, że wizyta w Nevadzie miała swoje wymierne efekty, ale żadnych nie podał. Następnie usunął swój komentarz, który Chełstowski i tak wkleił, zrobił wcześniej zrzut ekranu. W Urzędzie Marszałkowskim odesłano nas natomiast do informacji prasowych, które podsumowywały wizytę Karolczaka w Las Vegas.

– Współpraca będzie obejmować gospodarkę, sferę naukowo-techniczną oraz promocję gospodarczą. Organizowane będą wspólne przedsięwzięcia związane z przemysłem, górnictwem, rozwojem nauki i techniki, transportem oraz ochroną środowiska i technologii wodnych. Realizowane będą programy badawcze, wspólne warsztaty oraz konferencje naukowe wspierające rozwój nauki oraz techniki – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego z października 2016 roku.

Natomiast rok później Urząd Marszałkowski informował o wizycie gubernatora stanu Nevada w naszym regionie. Wtedy też podkreślano ogólną chęć współpracy.

Szanghaj bardzo ogólny

Wizyta w Chinach / fot. Urząd Marszałkowski

Na podium znalazł się też Szanghaj, o którym wiadomo tyle, ile w komunikacie służb prasowych marszałka. W grudniu 2017 informowały o wyjeździe na zaproszenie Chińskiej Rady Promocji Handlu Zagranicznego (CCPIT). Pobyt trwał od 5-10 grudnia, tutaj też nie znamy kosztów, ale wyjazd miał dotyczyć reaktywacji „szlaku jedwabnego, biegnącego historycznie również przez nasze województwo”. Marszałkowi Michałowi Gramatyce towarzyszyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i Krzysztof Zamasz, członek zarządu Metropolii.

– Celem tegorocznej edycji było zbudowanie platformy handlowej oraz zwiększenie dostępności do rynku chińskiego kolejnych grup produktowych, zwłaszcza z krajów znajdujących się na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku – czytamy w komunikacie prasowym służb marszałka.

Poza informacją prasową, konkretów wynikających z wizyty brak, a przynajmniej nam nie udało się ich poznać.

Iran bez szału

Wizyta w Iranie (28.05-1.06.2016) była organizowana przez Urząd Marszałkowski i Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Katowicki RIG podpisał porozumienie o współpracy ze swoim irańskim odpowiednikiem. O innych efektach podróży Stanisława Dąbrowy nic nam nie wiadomo.

Kosztów też nie poznaliśmy.

Gdy poznamy koszty wszystkich wyjazdów, to wrócimy szerzej do tematu służbowych wyjazdów zastępców marszałka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.