Uczniowie / fot. InfoKatowice.pl
Uczniowie / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Radny PiS pyta, czy uczniowie z Ukrainy wpłynęli pozytywnie na koszty edukacji w Katowicach. Miasto podało kwotę 90 mln zł, tyle udało się gminie pozyskać z zewnętrznych źródeł. Samo pojawienie się większej ilości dzieci i projekty, które zrealizowano dzięki dodatkowym funduszom, urzędnicy oceniają pozytywnie.

„Czy wzrost liczy uczniów z Ukrainy wpłynął pozytywnie czy negatywnie na koszty edukacji i czy subwencja na uczniów z Ukrainy jest przekazywana w terminie” – pytał radne Leszek Piechota z PiS na Komisji Edukacji. 

Reklama

Miasto wyliczyło, że od początku wojny na Ukrainie, do katowickich szkół uczęszcza średnio ponad 2,5 tys. uczniów-uchodźców wojennych. 

„Ze środków pozabudżetowych pozyskanych przez miasto Katowice w kwocie ponad 90 milionów złotych, z takich źródeł jak: dotacja z GZM, dotacja z Tajpej, dotacja z Kolonii, dotacja z Zakonu Maltańskiego, dotacja z UNICEF, dotacja z UE, dotacja Wojewody z Funduszu Pomocy, dotacja z Funduszu Pomocy. Przez Wydział Edukacji i Sportu, realizowane były zadania dedykowane uczniom polskim i ukraińskim,

wspierające integrację i rozwój zainteresowań oraz cele edukacyjne, takie jak wyposażenie pracowni językowych, zakwaterowanie i wyżywienie, a także na pomoc psychologiczną” – wyjaśnia Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. 

Miasto generalnie oceniło sytuację pozytywnie. 

„Biorąc pod uwagę powyższe, poczynione inwestycje takie jak: remont internatu w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej, remont siedziby I Szczepu Harcerskiego na potrzeby prowadzenia jednego z 4 Centrów Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz adaptacja pomieszczeń na pozostałe 3, renowacja i adaptacja pomieszczeń w Miejskim Przedszkolu nr 35, zakupy inwestycyjne – zakup laptopów i tablic interaktywnych, wyposażenie i oddanie pracowni językowych, sal doświadczania świata, sal do integracji sensorycznej i stref wypoczynku, zakupy materiałów eksploatacyjnych i wyposażenia, oraz realizację wszystkich projektów ,,miękkich” wspierających integrację, wpływających na proces inkluzji, należy ocenić pozytywnie” – tłumaczył wiceprezydent. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.