Urząd Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Miasto Katowice dopłaci do ogrzewania mieszkań lepszym gatunkowo paliwem. To dobra wiadomość dla wszystkich oddychających, chociaż z dodatkowych pieniędzy skorzystają tylko ci z najmniej zasobnymi portfelami, którzy korzystają na co dzień z pomocy społecznej. Przewiduje się że, dodatkowe pieniądze trafią do 8 tys. domostw.

Miasto dołoży dwa razy więcej niż do tej pory na zakup opału, będą też wyższe dodatki mieszkaniowe. Władze Katowic zdecydowały się ponieść dodatkowy wydatek w związku z Uchwałą Antysmogową, która zakazuje spalania najgorszej jakości paliw.

– Najtrudniej będzie oczywiście osobom gorzej sytuowanym, dla których koszt ogrzewania stanowi istotny procent domowego budżetu. I nie zmienia tego fakt, że tona dobrej jakości węgla daje więcej ciepła i wystarcza na dłużej niż tona mułu węglowego. Bo najpierw trzeba mieć pieniądze, aby tę tonę w ogóle kupić – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego zdecydowaliśmy się podnieść wartość wypłacanego świadczenia na zakup węgla z 450 zł do 900 zł. W uzasadnionych przypadkach ta kwota będzie wyższa. Kalkulujemy także niezbędny poziom wzrostu wartości dodatku mieszkaniowego, którego część dotyczy właśnie ogrzewania – dodaje.

Ma to kosztować około 2,5 mln zł, ale koszty mogą okazać się większe. Miasto będzie też monitorować, aby dodatkowe pieniądze szły na zakup właściwej jakości paliw.

Dopłaty mogą zabrać

Mieszkaniec otrzymujący dofinansowanie podpisze też specjalne oświadczenie, że jeżeli będzie korzystał ze złych paliw to pomoc zostanie wstrzymana. Stosowane kontrole będzie przeprowadzać Straż Miejska.

– Wszyscy podopieczni MOPS-u korzystający z tego typu wsparcia są szczegółowo instruowani, które rodzaje węgla czy drewna są właściwe. W sytuacji, gdy zachodzi duże podejrzenie, że mimo to wybrany zostanie niewłaściwy typ opału, pracownicy socjalni osobiście towarzyszą w jego zakupach – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W najbliższych miesiącach planowane są wzmożone kontrole domowych pieców w Katowicach. Pamiętajmy nie można spalać śmieci, zakazanych mułów i flotokoncentratów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.