Spalanie śmieci. Co dziesiąta kontrola zakończyła się mandatem / fot. Edytor Studio
Reklama

W ubiegłym roku katowiczanie mogli skorzystać z miejskiego programu dofinansowania wymiany źródła ciepła. Dzięki niemu ponad 600 gospodarstw domowych zdecydowało się zrezygnować z tzw. kopciucha. Jak wyglądają liczby?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem było ogrzewanie gazowe – na tę opcję postawiło 312 rodzin. Na drugim miejscu znalazła się sieć zdalaczynna (150 przypadków), a dalej ogrzewanie elektryczne (96), pompy ciepła (42) i pellet (39). Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 6,2 mln zł. Od początku funkcjonowania programu, czyli od 2015 roku, Katowice przeznaczyły na ten cel już ponad 87,5 mln zł, co pozwoliło na wymianę niemal 9,7 tys. źródeł ciepła.

Reklama

Straż kontrolowała

Działania na rzecz poprawy jakości powietrza prowadzi również katowicka Straż Miejska. W 2024 roku przeprowadzono 1158 interwencji związanych z podejrzeniem spalania odpadów, sporządzono 492 protokoły kontroli palenisk i ujawniono 129 wykroczeń. Efektem tych działań było 111 mandatów karnych – w tym 24 za naruszenia ustawy o odpadach oraz 87 za złamanie przepisów miejscowych, w tym uchwały antysmogowej.

Do kontroli wykorzystywane były również drony wyposażone w czujniki pomiaru emisji dymów. Podczas 15 akcji objęto monitoringiem 234 posesje. W 31 przypadkach odnotowano podwyższone wyniki, jednak większość kontroli nie potwierdziła spalania niedozwolonych substancji.

Wskaźnik PM10, określający ilość pyłu zawieszonego w powietrzu, wyniósł w 2024 roku średnio 25,1 µg/m³. Dla porównania, w 2010 roku było to aż 52 µg/m³, co świadczy o wyraźnej poprawie jakości powietrza.

Katowickie Miejskie Centrum Energii udzieliło w ubiegłym roku ponad 3,3 tys. porad mieszkańcom, pomagając m.in. w doborze ekologicznych rozwiązań i wnioskowaniu o miejskie dotacje.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
2 + 18 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.