Ulica Stawowa w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Prawie połowa mieszkańców Katowic mieszka w obszarach zdegradowanych na terenie 10 jednostek pomocniczych – wynika z diagnozy przeprowadzonej przez katowicki magistrat. W sumie chodzi o ponad 128 tys. mieszkańców. Urząd Miasta jednak skoncentruje się tylko na rewitalizacji 8 jednostek, w których mieszka nieco ponad 70 tys. osób. Dlaczego? Bo zalecenie Ministra Rozwoju i ustawy różnią się od rzeczywistości w Katowicach.

Urząd Miasta Katowice przedstawił Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2016-2022 – będą nad nim głosować katowiccy radni. W programie określono  tzw. obszary zdegradowane na terenie Katowic. Chodzi o 10 jednostek pomocniczych stanowiących 25 procent obszaru miasta, w których mieszka 44 procent mieszkańców Katowic. Chodzi o Śródmieście, Zawodzie, Załęże, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec oraz Janów-Nikiszowiec. W sumie w zdegradowanych dzielnicach mieszka ponad 128 tys. osób.

Reklama

Podstawą wyznaczenia obszaru zdegradowanego miasta Katowice były wyniki diagnozy przeprowadzonej w sferze społeczno-gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej oraz technicznej dla 22 jednostek pomocniczych. Za obszar zdegradowany uznaje się jednostkę pomocniczą, dla której zdiagnozowano wysoką koncentrację negatywnych zjawisk w sferze społeczno-gospodarczej współwystępującą z koncentracją negatywnych zjawisk w co najmniej jednej z pozostałych sfer – czytamy w dokumencie przedstawionym katowickim radnym.

Ostatecznie jako obszar do rewitalizacji wskazano 8 jednostek. Skąd wynika ograniczenie? Z wytycznych Ministra Rozwoju i ograniczeń ustawy o rewitalizacji: „które wskazują iż obszar rewitalizacji nie może zajmować więcej niż 20% powierzchni miasta oraz obejmować więcej niż 30% ludności”.

Dlatego obecnie do rewitalizacji wskazano tereny położone w granicach 8 jednostek pomocniczych, zamieszkałych przez 24,22 proc. ludności miasta tj. nieco ponad 70 tys. osób.

„Obszar rewitalizacji w mieście Katowice składa się z podobszarów miejskich oraz podobszarów występowania problemów przestrzennych. Wyznaczono 6 miejskich podobszarów rewitalizacji w ramach jednostek pomocniczych: Śródmieście, Zawodzie, Załęże, Bogucie, Szopienice-Burowiec oraz Janów-Nikiszowiec oraz 5 podobszarów występowania problemów przestrzennych w jednostkach pomocniczych: Zawodzie, Załęże, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec oraz Szopienice-Burowiec” – czytamy w Lokalnym Programie Rewitalizacji.

Obszary wskazane do rewitalizacji / fot. UM Katowice

Jednocześnie będziemy szczegółowo publikować opisy poszczególnych obszarów. Jako pierwsze już opublikowaliśmy Śródmieście.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.