Marcin Krupa prezydent Katowic na sesji Rady Miasta / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Prezydent Katowic przeprasza za wpadkę: We wtorek pojawiła się informacja, że Unia Metropolii Polskich udostępni dziennikarzom korespondencję z Urzędem Miasta Katowice, która miała udowodnić, że prezydent Katowic mówi nieprawdę. Chodzi o sprawę deklaracji prezydentów w sprawie migracji, której Marcin Krupa nie chciał podpisać. Prezydent Katowic stwierdził 1 lipca, że nikt go nie informował o takim dokumencie i nie konsultował z nim jego treści. W poniedziałek (03.07) mówił na spotkaniu z mieszkańcami Śródmieścia, że jest to dokument „przygotowany na kolanie”, którego nie podpisze. Natomiast we wtorek (04.07) przed godziną 22.00 zostało opublikowane oświadczenie prezydenta Katowic mówiące o tym, że informacje zarówno o konferencji Unii Metropolii Polskich jak i konsultacjach w sprawie deklaracji dotarły do Urzędu Miasta Katowice, ale prezydentowi nikt o tym nie powiedział…

Abstrahując od tego, czy Marcin Krupa powinien podpisać deklarację, czy też nie, to z tej sytuacji trudno będzie mu wyjść obronną ręką, ponieważ pokazuje to w najlepszym wypadku chaos panujący w magistracie i słaby nadzór nad komunikacją z otoczeniem.

Zaproszenie na konferencję (mailowe), o której prezydent Katowic nic nie wiedział wpłynęło do magistratu 19 maja, następnie zostało ponowione już z konkretnym programem 19 czerwca, otrzymał je mailem m.in. prezydent Katowic (korespondencja trafia do sekretariatu) i Maciej Stachura naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej. Kilka dni wcześniej (11.06) przesłano również projekt deklaracji w sprawie migracji (tego maila otrzymała również rzeczniczka Ewa Biskupska).

– O wspomnianej korespondencji aż do tej chwili nie wiedziałem – i wydając sobotnie oświadczenie oraz udzielając wypowiedzi do mediów – nie miałem wiedzy w tym temacie. Tym samym chciałbym szczerze przeprosić zarówno przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, jak i Prezydentów – sygnatariuszy wspomnianej deklaracji, a także wszelkie inne osoby, które poczuły się urażone moimi słowami dotyczącymi braku możliwości konsultowania dokumentu, czy w ogóle nie informowania o całej sprawie. Okazało się, że takie możliwości były zapewnione – stwierdził Marcin Krupa we wtorkowym oświadczeniu.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Śródmieścia Marcin Krupa ostro wypowiedział się na temat deklaracji w sprawie migracji, a całej wypowiedzi przysłuchiwał się naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Maciej Stachura, który wysłał wtorkowe (nocne) oświadczenie prezydenta Katowic do dziennikarzy.

Poniżej pełna treść oświadczenia Marcina Krupy

Szanowni Państwo,

w związku z trwającą dyskusją dot. dokumentu „Deklaracja prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji” chciałbym wyjaśnić kilka dodatkowych kwestii.

1) 1 lipca br. opublikowałem oświadczenie w którym napisałem, że, cytuję „Z przykrością informuję, że o całej sprawie dowiedziałem się dopiero wczoraj w nocy (tj. 30 czerwca – przyp.) z mediów – po moim powrocie z delegacji z Doliny Krzemowej w USA. Mam taką zasadę, że nie podpisuję deklaracji, w tworzeniu których nie uczestniczyłem – lub których ze mną nie konsultowano”.

2) W związku z wpływającymi do mnie sygnałami, czy jednak do urzędu wpływały wcześniej jakiekolwiek informacje w tej sprawie – poleciłem zweryfikować tę kwestię urzędnikom. Dzisiaj otrzymałem informacje z potwierdzeniem. Do Urzędu Miasta Katowice wpłynęły maile dotyczące m.in. zaproszenia na Konferencję „Miasta Integrujące”, która organizowana była w dniach 29-30 czerwca w Gdańsku, podczas której podpisano deklarację. Kilka maili dotyczyło również w jasny sposób wspólnej deklaracji współpracy prezydentów miast Unii Metropolii Polskich w obszarze migracji wewnętrznych i zewnętrznych. Tekst tej deklaracji wpłynął pierwszy raz do Urzędu Miasta 11 czerwca (jako projekt) oraz 26 czerwca (jako projekt po zmianach). W mailach określone, że można nadsyłać ewentualne uwagi co do tekstu deklaracji. (Wspomniane przykładowe maile i zaproszenie są załącznikiem do materiału – zanonimizowano adresy spoza Urzędu Miasta Katowice. Maile sygnowane „PREZYDENT” – trafiają do mojego sekretariatu, a następnie trafiają do kancelarii do rejestracji).

3) O wspomnianej korespondencji aż do tej chwili nie wiedziałem – i wydając sobotnie oświadczenie oraz udzielając wypowiedzi do mediów – nie miałem wiedzy w tym temacie. Tym samym chciałbym szczerze przeprosić zarówno przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, jak i Prezydentów – sygnatariuszy wspomnianej deklaracji, a także wszelkie inne osoby, które poczuły się urażone moimi słowami dotyczącymi braku możliwości konsultowania dokumentu, czy w ogóle nie informowania o całej sprawie. Okazało się, że takie możliwości były zapewnione.

4) Powyższa sytuacja była spowodowana niedoskonałością systemu obiegu dokumentów, a także niedopatrzeniem pracowników urzędu. Wobec osób odpowiedzialnych za sytuację wyciągnę odpowiednie konsekwencje służbowe – w szczególności dotyczy to pionu mojej zastępczyni. Jednocześnie zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, by system komunikacji w urzędzie ulepszyć, by tego typu sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

5) Podkreślam jednakże, że podtrzymuję słowa dotyczące tego, że umieszczenie mojego nazwiska na deklaracji powinno nastąpić wyłącznie bezwzględnie po jasnym i wyraźnym udzieleniu przeze mnie zgody. Takiej zgody nigdy nie wyraziłem.

6) Podtrzymuję także słowa dotyczące aspektu merytorycznego – tj. że sprawą migrantów i uchodźców w pierwszej kolejności powinien się zająć rząd, gdyż jest to kwestia ogólnokrajowa. W październiku 2015 roku Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich przedstawił „Stanowisko UMP w sprawie przesiedleń i relokacji uchodźców” (załączam stanowisko UMP). Z tego stanowiska jasno wynika, że kolejność działań jest następująca, gdy władze centralne – rząd –  wypracują odpowiedni program, dopiero wtedy w działania włączy się UMP – a nie na odwrót. Smuci mnie fakt, że w moim przeświadczeniu, biorąc pod uwagę cały kontekst sytuacji, stworzenie tej deklaracji było grą partyjną. Postanowiłem, że jako bezpartyjny prezydent, nie wezmę w niej udziału.

7) Chcę zaznaczyć, że współpraca na forum Unii Metropolii Polskich w ostatnich latach przebiegała bardzo dobrze – zawsze była to przestrzeń dobrej współpracy, a także wymiany doświadczeń i poglądów przez osoby, które wznosiły się ponad partyjne podziały. Organizacja ta ma duże zasługi w działaniach na rzecz naszych miast. Jestem przekonany, że takie nieporozumienie nie będzie rzutować na naszą dalszą współpracę. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się jeszcze wiele osiągnąć dla naszych miast.

Marcin Krupa

Prezydent Katowic

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.