Helge Lunge, Prezes Zarządu ICORN i Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. Katowice Miasto Ogrodów

Katowice przyjmą prześladowanego muzyka z rodziną. Miasto dołączyło do sieci ICORN i jest czwartym polskim miastem obok Krakowa, Wrocławia i Gdańska, które dołączyło do sieci.

– CORN to organizacja skupiającą miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych artystów. Powołana w 2005 roku z inicjatywy m.in. PEN International, Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek. Współpracuje z Amnesty International. Siedzibą organizacji jest norweskie Stavanger – poinformował katowicki magistratu.

Politycznie prześladowani za swoją twórczość mogą liczyć na zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich warunków życia i pracy w ramach sieci.

– Jestem wdzięczny Miastu Katowice na czele z panem Prezydentem, że zdecydowali się Państwo dołączyć do naszej sieci – mówi Helge Lunge, Prezes Zarządu ICORN. – Cieszę się niezwykle na poszerzenie współpracy w Polsce o Katowice. Każdy artysta, twórca kultury, który jest prześladowany w swoim kraju zamieszkania, może wystąpić o objęcie ochroną przez ICORN, a my staramy się zapewnić mu bezpieczeństwo nie tylko bytowe, ale przede wszystkim twórcze, w ramach sieci Miast Schronienia – dodaje.

Operatorem projektu w Katowicach będzie Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

– Podpisanie listu intencyjnego o współpracy w praktyce oznacza pokrycie nie tylko kosztów podróży do Katowic artysty wraz z rodziną, ale i zapewnienie mu przez 2 lata możliwości korzystania z publicznych usług, szkół, bibliotek i transportu miejskiego. Jak na Miasto Muzyki UNESCO przystało, do Katowic przyjedzie muzyk. Mamy nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku, a artysta będzie mógł szybko stać się współtwórcą naszych projektów muzycznych – wyjaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów.

Na świecie sieć tworzy to blisko 70 miast, wśród nich m.in. Bruksela, Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Miami, Paryż, Sztokholm, Kopenhaga czy Meksyk.

Prezydent Katowic przeprasza za wpadkę. O niczym nie wiedział, nikt mu nie powiedział

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.