Osiedle Franciszkański / fot. mat. pras.

W Katowicach-Ligocie ciągle powstaje nowe osiedle mieszkaniowe – trzeci etap tzw. Osiedla Franciszkańskiego powstaje od 10 miesięcy. Pierwszy trzy budynki są gotowe w połowie, kolejne trzy są na poziomie nieco ponad 30 procent, a już inwestor stworzył stację rowerową przy powstającym osiedlu. TDJ Estate podobnie jak katowicki magistrat skorzystał z usługi firmy Nextbike.

Osiedle Franciszkańskie jest zlokalizowane w rejonie ulic Kijowskiej i Braci Mniejszych w Katowicach. Administracyjnie teren inwestycji wchodzi w obręb Ligoty-Panewnik, jednego z najbardziej zielonych obszarów miasta. W tym roku dzielnica wiedzie prym także pod względem liczby wypożyczalni rowerów miejskich. Katowicki magistrat utworzył w tym rejonie sześć stacji. Znajdują się przy ulicach: Zielonej, Medyków, Panewnickiej, Zadole, u zbiegu ulic Armii Krajowej i Wczasowej i przy skwerze Bolesława Szabelskiego. Wszystkie powstaną ze środków Budżetu Obywatelskiego. W sumie w dzielnicy jest już także blisko 18 km tras rowerowych.

– Ligota i Panewniki słyną z rozległych terenów rekreacyjnych. Szacuje się, że aż 65 proc. powierzchni dzielnicy zajmują obszary zielone. To doskonałe miejsca do spędzania wolnego czasu. Aby mieszkańcy i przybysze z innych części miasta, a nawet metropolii, mogli pełniej korzystać z atutów tej lokalizacji i sprawniej poruszać się po dzielnicy, w tym sezonie otwieramy wypożyczalnię rowerów na Osiedlu Franciszkańskim – mówi Maciej Wójcik, Prezes Zarządu TDJ Estate. – Liczymy, że dobrze uzupełni ona sieć miejskich stacji, o które Ligocianie szczególnie zabiegali, co potwierdziły wyniki głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego – dodaje.

Reklama

Wypożyczalnia rowerów na Osiedlu Franciszkańskim powstała przy ul. Kijowskiej, tuż obok marketu spożywczego, kierując się w głąb osiedla. Uruchomiona w połowie kwietnia, będzie funkcjonowała przez sześć miesięcy, do 15 października. Na stacji znajduje się 12 stanowisk, w tym osiem rowerów.

Stacja jest kompatybilna ze wszystkimi punktami rowerowymi działającymi w ramach systemu City By Bike.

– Osiedlowa wypożyczalnia jest oczywiście ogólnodostępna. Mamy nadzieję, że jej użytkownikami zostaną nie tylko obecni mieszkańcy Ligoty, ale też osoby rozważające zakup mieszkania na Osiedlu Franciszkańskim, np. w jednym z sześciu nowych budynków, które realizujemy. Przejażdżka rowerem po okolicy to świetny sposób, żeby zaznajomić się z dzielnicą i poznać jej atuty. Jednocześnie to dobry pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi – mówi Maciej Wójcik.

Trzeci etap Osiedla Franciszkańskiego powstaje od maja 2016 r. Obecnie najbardziej zaawansowana jest budowa pierwszych trzech budynków, w których wykonano już połowę przewidywanych robót. Aktualnie odbywa się w nich montaż instalacji wewnętrznych, w tym pionów kanalizacji sanitarnej, pionów wentylacyjnych oraz elementów systemu centralnego ogrzewania. Ponadto prawie wszystkie mieszkania wyposażono w stolarkę okienną. Postępują też prace związane z izolacją termiczną ścian zewnętrznych. Z kolei w budynkach nr 6A, 6B i 6C poziom zaawansowania prac wynosi ponad 30 proc.

Postępom na budowie towarzyszą dobre wyniki sprzedaży mieszkań. Z udostępnionych w ofercie trzeciego etapu 246 mieszkań, 96 zostało sprzedanych, a 117 jest zarezerwowanych. Wolne pozostają 33 lokale.

Zakończenie budowy pierwszego domu wielorodzinnego trzeciej fazy projektu zaplanowano na trzeci kwartał 2017 r. Równocześnie trwają przygotowania kolejnego – czwartego – etapu osiedla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 − 1 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.