Węzeł przesiadkowy Ligota / fot. UM Katowice

Tak będzie wyglądał węzeł przesiadkowy w Ligocie: Dzisiaj zostanie podpisana umowa z firmą Skanska na realizację węzła przesiadkowego w Katowicach-Ligocie. W ciągu dwóch tygodniu przekazany zostanie teren budowy pod inwestycję, która ma być skończona w ciągu 12 miesięcy. Węzeł przesiadkowy będzie obsługiwał połączenia: autobus – pociąg – komunikacja indywidualna. Ma kosztować ponad 9 mln zł.

Obiekt ma mieć 110 miejsc postojowych, dostępnych za darmo za okazaniem biletu miesięcznego na komunikację miejską.

– To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy już za rok będą mogli korzystać z pierwszego węzła przesiadkowego w Katowicach – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa. – Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne,  przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki – dodaje prezydent.

Reklama

Za ponad 9 mln zł brutto wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania. Będzie też strefa szybkich postojów do około 3 minut – tzw. Kiss&Ride.

Węzły przesiadkowe w Brynowie, Ligocie i Zawodziu Katowice uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 120 mln zł (co stanowi 85% kosztów tych inwestycji). Obecnie trwają procedury przetargowe na węzły w Brynowie i Zawodziu. Podobne inwestycje zaplanowane są w Podlesiu, Piotrowicach, Kostuchnie oraz przy ulicach: Jana i Sądowej.​

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.