Waldemar Bojarun / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Waldemar Bojarun poza komisją przyznającą 9 mln zł na turystykę biznesową: Marcin Krupa powołał skład specjalnej komisji, która oceni wnioski w sprawie organizacji wydarzeń związanych z tzw. turystyką biznesową. Rocznie miasto wydaje na promocję w ramach „turystyki biznesowej” 9 mln zł. To właśnie 1 mln złotych z tych środków przeznaczono na Międzynarodowy Festiwal Seriali „Serialis”. Specjalnej komisji przewodniczył Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, który już nie będzie pracował w jej składzie.

Prezydent miasta powołał siedmioosobową komisję do spraw oceny wniosków w sprawie organizacji w Katowicach wydarzeń z dziedziny turystyki biznesowej. W mieście już istniała taka komisja, a teraz zmienił się jedynie jej skład. Dotychczasowy przewodniczący Waldemar Bojarun wiceprezydent Katowic, już nie będzie pracował w jej składzie. Na brak pracy jednak nie może narzekać, bo teraz przypadło mu katowickie szkolnictwo.

Reklama

Komisja oceniająca wnioski w sprawie organizacji wydarzeń z dziedziny turystyki biznesowej funkcjonuje od 2015 roku. Zarządzeniem ze stycznia 2017 roku Marcin Krupa powołał jej nowy siedmioosobowy skład. Komisja opracowuje mierniki oceny wniosków, wpływających do urzędu od organizatorów wydarzeń turystyki biznesowej, ocenia te wnioski oraz przedkłada prezydentowi miasta propozycje włączenia się w konkretne wydarzenia i określa, czy warto (jeśli tak, to w jakim stopniu) zaangażować publiczne środki finansowe. W skrócie miasto w ramach imprez organizowanych w MCK wykupuje „świadczenia promocyjne” dla Katowic i staje się jednocześnie współorganizatorem wydarzenia.

W skład komisji zostali powołani: sekretarz miasta Janusz Waląg (jako przewodniczący), Janusz Nowak z Referatu Rozwoju Turystyki Biznesowej i Convention Bureau w Wydziale Promocji UM Katowice (jako wiceprzewodniczący), Krystian Gryglaszewski z Wydziału Promocji UM Katowice (jako sekretarz komisji), a także pracownicy Wydziału Promocji – Katarzyna Latusek, Robert Torka oraz Monika Sobczyk (kierownik Biura Zamówień Publicznych UM Katowice) i Ewelina Kajzerek – pełnomocnik prezydenta ds. organizacji imprez strategicznych.

Turystyka biznesowa pod lupą

W 2016 roku wiele się mówiło o „turystyce biznesowej” w Katowicach w związku z milionem złotych wydanym na promocję w ramach festiwalu Serialis. Jak wcześniej pisaliśmy, współpraca miasta Katowice z Fundacją Promocji Regionów „Wyspa Kultury”, która organizowała wydarzenie, obnażyła wszystkie słabości „uchwały o turystyce biznesowej”. Nie tylko negocjowano z podmiotem, który nie istniał i do tego nie mógł wykazać się doświadczeniem w organizowaniu podobnych wydarzeń, to koniec końców podpisano z fundacją umowę, której bardzo trudno byłoby nie wykonać. Choć ta i tak poległa na jednym punkcie i miasto zastosowało karę umowną wysokości 50 tys. zł. Promocyjnie Serialis również nie powalał, miał zgromadzić światowe media ostatecznie nie udało się nawet nawiązać współpracy z dużymi partnerami telewizyjnymi.

Czytaj również: Serialis na Komisji Rewizyjnej. „W przypadku inwestycji mielibyśmy w Urzędzie Miasta CBA”

Do prezydenta Marcina Krupy wystąpiło nawet Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, które chciało zmian w działaniu tzw. uchwały o turystyce biznesowej.

– Jak wskazuje przykład Międzynarodowego Festiwalu Seriali w Katowicach „Serialis 2016”  brak transparentności działań Komisji doprowadził m.in. do wyboru jako organizatora podmiotu, który w momencie jego wyboru nie istniał, co rzutuje do dnia dzisiejszego na ocenę prac Komisji – czytamy w petycji Bona Fides. – Wskazujemy również, iż niejednokrotnie zdarza się, iż podmioty zgłaszającej się z wnioskiem do Komisji na organizację określonego wydarzenia są dyskryminowane poprzez niejasne zasady związane z bezpłatnym udostępnianiem powierzchni Międzynarodowego Centrum Kongresowego na organizację wydarzeń. Dlatego też w tym zakresie wnioskujemy o dookreślenie zasad na jakich odbywa się organizacji wydarzeń w Centrum Kongresowym – apelowali społecznicy.

Bona Fides chciało również zmiany składu komisji tak, aby jej członkami byli również przedstawiciele Rady Miasta Katowice oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Katowicach.  – Komisja obraduje w sposób transparentny i niedyskryminujący – stwierdził Marcin Krupa prezydent Katowic, w odpowiedzi na pismo Bona Fides.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. […] Kilka lat temu Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” postulowało poprawę transparentności działania komisji. Bona Fides chciało również zmiany składu komisji tak, aby jej członkami byli również przedstawiciele Rady Miasta Katowice oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Katowicach. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.