Baseny termalne nie tylko relaksują ale mają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie jaki. Przyjrzeliśmy się też, gdzie dokładnie wysyłamy naszych konkursowiczów, chodzi o termy Gorący Potok i jak się okazuje taki wypoczynek, to może być strzał w dziesiątkę, ponieważ do dyspozycji gości są nie tylko termy, ale też sauny i tężnia solankowa. Ta ostatnia ma również powstać w Katowicach.

Termy są wykorzystywane na wiele sposobów. W okresie rekonwalescencji, czy rehabilitacji po urazach lub chorobach układu kostnego. Co tak naprawdę jest w wodzie? No właśnie, jak się okazuje więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W wodzie termalnej znajduje się fluor, krzem czy np. sód, które pod wpływem ciepła łatwiej przenikają do organizmu i działają leczniczo. Kąpiele termalne łagodzą bóle mięśni, stawów czy kości. Dzięki działaniu rozkurczowemu, pomagają również m.in. na kamicę nerkową.

W naszym kraju mamy do dyspozycji termy o temperaturze wody około 80 stopni Celsjusza, woda musi zostać odpowiednio schłodzona żeby można było ją wykorzystywać. W Gorącym Potoku temperaturę mamy rzędu 34-40 stopni Celsjusza, i w sumie do dyspozycji 22 baseny zewnętrzne. Słowem jest gdzie wypoczywać.

Termy to nie wszystko

W Gorącym Potoku można skorzystać nie tylko z kąpieli w wodzie, ale także m.in. kąpieli borowinowych. Sama borowina dostarczana jest z Czarnego Dunajca. Co to takiego? To nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin bagiennych. Do tego procesu wykorzystywane jest oczywiście powietrze i m.in. bakterie.

– Kąpiele borowinowe są jednymi z najpopularniejszych kąpieli leczniczych na świecie. Mają nie tylko działanie prozdrowotne ale także ujędrniają, odmładzają i odżywiają skórę twarzy i ciała. – wyjaśnia Patryk Kowalski z Gorącego Potoku. – Borowina łagodzi bóle kręgosłupa, leczy obrzęki i stłuczenia, do tego działa odprężająco w stanach nadmiernego stresu – dodaje.

To jednak nie wszystko z czego można skorzystać w Gorącym Potoku. Dostępna jest też sucha sauna, która pomoże odprężyć i wyeliminować skutki przemęczenia organizmu i pozbyć się toksyn z ciała. W końcu zanieczyszczenie powietrza, wody i żywności – to wszystko ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.  Odwiedzający mogą też skorzystać z sauny parowej.

– Gorąca para szczególnie pomaga na choroby dróg oddechowych. Z dodatkiem olejków eterycznych inhaluje i oczyszcza zatoki i oskrzela – wyjaśnia Patryk Kowalski.  Sauna parowa łagodzi także bóle reumatyczne.

Katowice chcą być jak termy?

W Gorącym Potoku można skorzystać z tężni solankowej. Taki obiekt ma powstać w tym roku w Parku Zadole w Katowicach. Ma w sumie kosztować 2,1 mln złotych i leczyć czystym, prawie morskim powietrzem. Inwestycję wybrało przeszło 15 tys. mieszkańców w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego.

Tężnia to konstrukcja z drewna, słowem ogromny inhalator. Jak zapewniają w Gorącym Potoku powietrze w jej obszarze jest nasycone jodem i  bromem, do tego jest bogate w magnez, sód oraz żelazo.

– Jod i brom znane są ze swych właściwości leczniczych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwic czy alergii – zaznaczy Patryk Kowalski.

A my przypominamy, że raz w tygodniu InfoKatowice.pl rozdaje dwie darmowe wejściówki do Gorącego Potoku, gdzie naprawdę warto się wybrać. Jeszcze dzisiaj ruszy kolejny konkurs.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.