Tężnia solankowa / fot. UM Katowice

To już siódma edycja Budżetu Obywatelskiego (BO) w Katowicach. Wybierano z 319 projektów – a w tym roku do dyspozycji mieszkańcy mieli 17 mln zł. Frekwencja wyniosła 16,13% – głosowało ponad 44 tys. mieszkańców. Ostatecznie wybrano 122 zadania. 

Spośród wszystkich osób, które zagłosowały większość stanowiły kobiety – ponad 52%. Frekwencja była mocno zróżnicowana w różnych grupach wiekowych. Największa (25%) została odnotowana wśród mieszkańców w wieku 35-44 lata. W pozostałych grupach wiekowych wyglądała następująco: osoby do 16. roku – 19%, 17-24 lat – 17%, 25-34 lat – 21%, 35-44 lat – 22%, 45-54 lat – 15%, 55-64 – 13%, 65 i więcej lat – 9%. Warto dodać, że najstarszy mieszkaniec, który zdecydował się oddać głos na projekty miał 99 lat, a najmłodszym uczestnikiem głosowania – za pośrednictwem rodziców – było niespełna miesięczne dziecko.

Reklama

Głosy oddało ponad 44 tys. mieszkańców

Tradycyjnie w dzielnicach frekwencja była bardzo zróżnicowana. Najchętniej głosowali mieszkańcy Podlesia (36,49%), Dąbrówki Małej (28,97%) oraz Kostuchny (27,28%). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z decyzją prezydenta, trafią w przyszłym roku dodatkowe, bonusowe środki – ponad 31 tys. zł dla Podlesia, 21 tys. zł dla Dąbrówki Małej oraz 12 tys. zł dla Kostuchny.

Najwięcej głosów uzyskał pomysł budowy tężni solankowej na Osiedlu Tysiąclecia (między rondami Sybiraków i Stryji), zebrał aż 14 658 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 2,5 mln zł. Drugie miejsce zajął projekt dotyczący budowy tężni solankowej w Parku Kościuszki, na który oddano 13 549 głosów (wartość zadania 0,7 mln zł).

„Jednak wartość tego zadnia, podobnie jak projektu, który zajął np. 3 miejsce, tj. zakupu wozu gaśniczego dla OSP w Podlesiu, nie mieściła się w wolnych środkach po odliczeniu wartości zwycięskiej tężni z Osiedla Tysiąclecia. Dlatego zgodnie z Regulaminem do realizacji przeznacza się kolejny projekt, który mieści się w tej puli, a więc z miejsca siódmego, i jest to Nowoczesna fizjoterapia w Szpitalu Murcki, który uzyskał 4 377 głosów – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych, również otrzymał projekt z Osiedla Tysiąclecia – Ogród sensoryczny ze skwerem przy ul. Tysiąclecia, który otrzymał aż 5 181 głosów. Warto dodać, że ten projekt stanowi swego rodzaju uzupełnienie zwycięskiej tężni solankowej, gdyż zlokalizowany ma być w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Oba te projekty, podobnie jak 14 innych zadań wybranych do realizacji głosami mieszkańców określone zostały jako zadania dwuletnie, a więc ich realizacji należy spodziewać się w 2022r. Pozostałe 106 projektów zostanie zrealizowanych już w przyszłym roku.

Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji licznych inwestycji w infrastrukturę rowerową. To m.in.: ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Sikorskiego na odcinku między Graniczną i Paderewskiego (Osiedle Paderewskiego), do Fabryki Porcelany w Zawodziu, czy wzdłuż ul. Meteorologów w sąsiedztwie Osiedla Zgrzebnioka. Powstaną pasy rowerowe na ul. Sokolskiej (Koszutka – odcinek między ul. Chorzowską, a Misjonarzy Oblatów MN), a w ciągu ulic Grota-Roweckiego i Uniczowskiej w Zarzeczu chodnik zostanie dostosowany do możliwości poruszania się po nim również przez rowerzystów. Po jednej stacji wypożyczalni rowerów miejskich zostanie ulokowanej w Brynowie (u zbiegu ulic Gallusa i Wincentego Pola) oraz w Wełnowcu (na skwerze Fojkisa).Zadowoleni mogą być także właściciele i miłośnicy czworonogów. Decyzją mieszkańców powstaną aż cztery nowe psie wybiegi: na Osiedlu Paderewskiego, w Koszutce, Bogucicach i w Burowcu. Ten ostatni ma być jednym z największych w regionie i składać się z dwóch stref – wyodrębnionego miejsca do agility oraz terenu do swobodnego biegania.

Jak co roku katowiczanie chętnie oddawali swoje głosy na zadania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Patrząc przez pryzmat poprzednich głosowań nie dziwi wybranie do realizacji zadań wspierających działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Natomiast pozytywnie zaskakuje liczba projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach przez jezdnię. Projekty zakładające doświetlenie przejść będą realizowane m.in. na Kokocińcu, w Ligocie i Panewnikach, Wełnowcu i Józefowcu czy w Podlesiu. W Dębie z kolei, pojawi się 7 radarowych wyświetlaczy prędkości, które będą sygnalizowały kierującym pojazdy przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

​Wśród mieszkańców aktywny udział w BO brali także miłośnicy sportu. Na Gwiazdach wyremontowany zostanie basen w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. W Parku w Dąbrówce (Dąbrówka Mała) pojawi się siłownia plenerowa, natomiast w Parku Bolina (Janów) rozbudowie poddany zostanie tor rolkowy.  Projekt AKTYWNIE NA MAROKO. Zajęcia rekreacyjne KAJAK POLO ponownie posłuży do aktywizacji lokalnej społeczności Osiedla Tysiąclecia.

Z projektów dotyczących szeroko pojętej kultury zrealizowany zostanie m.in. mural – mieszkańcy Zawodzia zdecydowali o realizacji dzieła o dzielnicowej tematyce na ścianie bocznej budynku przy ul. 1 Maja 53. Mural będzie zakładał prezentacje miejsc charakterystycznych dla dzielnicy np. gmach Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” dział Zawodzie (wybudowany przez Hutę Ferrum), osiedle „Gwiazdy”, Fabryka Porcelany, czy pięknych kamienic. Z kolei mieszkańcy Osiedla Witosa będą mogli uczestniczyć w kolejnych imprezach kulturalnych, a to za sprawą sprawdzonego już cyklu wydarzeń zawartych w projekcie #LOOK 4 / Dom Kultury na Witosa. Mieszkańcy Murcek wybrali do realizacji adaptację jednego z pomieszczeń w Zespole Szkół nr 2 na studio wokalne.

Pełne wyniki głosowania dostępne są na stronie www.BO.Katowice.eu. Do 5 października trwa etap zbierania uwag i propozycji zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego.

Zadania o charakterze ogólnomiejskim wybrane przez mieszkańców do realizacji:

 

* LICZBA GŁOSÓW NR ID ORAZ TYTUŁ ZADANIA WARTOŚĆ PROJEKTU
1. 14 658 M/66/VII – Tężnia solankowa na Tysiącleciu 2 500 000 zł
7. 4 377 M/34/VII – Nowoczesna Fizjoterapia w Szpitalu Murcki 154 000 zł
10. 3 738 M/41/VII – Doposażenie lodowiska w Murckach (łyżwy, bandy, klocki) do nauki jazdy 11 562 zł
14. 2 430 M/60/VII – Budowa nowych miejsc postojowych wraz z przylegającym chodnikiem, nowymi nasadzeniami zieleni i mijanką w ciągu ulicy Wodospady 256 000 zł
20. 1 353 M/37/VII – Piano-Tężnia Festiwal 2021 25 000 zł
24. 1 095 M/10/VII – Organizacja cyklu turniejów koszykówki BASKETMANIA na terenie katowickich Szkół Podstawowych 50     00 zł

 

*Kolumna prezentuje miejsca w głosowaniu, więcej wyjaśnień w tekście powyżej.

Wyniki głosowania VII edycji BO

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.